Strona główna

Kownacki: Kierujemy zapytanie do MEADS, równolegle

Fot.: mjr Robert Siemaszko/ CO MON
Fot.: mjr Robert Siemaszko/ CO MON

Sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki poinformował, że resort kieruje zapytanie do konsorcjum MEADS „równolegle” z decyzją o wysłaniu Letter of Request dotyczącego zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot - informuje PAP.

Czytaj więcej: Nowy Serwis Specjalny MSPO.Defence24.pl - Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Zapraszamy.

Sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki odniósł się do wydania przez ministra obrony Antoniego Macierewicza decyzji o wysłaniu tzw. Letter of Request do rządu USA i firmy Raytheon w sprawie systemu Patriot. Zaznaczył, że wysłanie LOR nie przesądza pozyskanie zestawów tego typu - to "rozpoczęcie negocjacji", a koszt oszacował na od 30 do 50 mld zł w zależności od konfiguracji i sposobu szacowania.

To jest przedsięwzięcie, które będzie kosztowało Polskę - jeżeli dojdzie do skutku, bo jasno podkreślam - to jest rozpoczęcie negocjacji. My przez ostatnie dziewięć miesięcy analizowaliśmy i prowadziliśmy rozmowy ze stroną amerykańską, czy w ogóle jest pole do rozmów. Mieliśmy na początku wątpliwości (…) gdyż warunki transferu technologii, wykorzystania polskiego przemysłu były daleko niewystarczające, daleko różne od oczekiwań, które my byśmy mieli. Szczególnie przy tak dużej kwocie - 30 do 50 mld zł w zależności, jakie zakupy, jaki sposób liczenia przyjmiemy, jako rodzaj sprzętu, radarów, rakiet zostanie dostarczony - stwierdził podsekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki.

Jednocześnie Kownacki poinformował o skierowaniu "równolegle" zapytania do konsorcjum MEADS. Zaznaczył, że program Wisła będzie determinował istotną część polskich wydatków obronnych.

Sekretarz stanu w MON stwierdził też, że kierownictwo resortu będzie dążyło do zachowania konkurencyjności w postępowaniu, gdyż ułatwia to prowadzenie negocjacji. Zaznaczył, iż wcześniej MON miał negatywne doświadczenia z partnerami zagranicznymi w sytuacji, gdy był tylko jeden kontrahent. - Dlatego też w tej sprawie rozmawiamy cały czas z MEADS. Ta sprawa może wrócić, może być otwarta, jeżeli warunki zaproponowane przez to konsorcjum byłyby lepsze, aniżeli te zaproponowane przez firmę Raytheon - dodał Kownacki.

Wiemy, jakie mamy warunki brzegowe i możliwości finansowe. Jeżeli je osiągniemy, to nie będzie potrzeby kontynuowania. Jeżeli w międzyczasie okaże się, że konsorcjum MEADS zaproponuje lepsze rozwiązania, wtedy będziemy się zastanawiali, co zrobić (…). Jesteśmy w stanie sprostać jednemu i drugiemu przedsięwzięciu, nie opóźniając go w żaden sposób, a być może nawet w jakiś sposób przyspieszając, bo łatwiej negocjuje się, gdy jest kilku partnerów na rynku (…)

sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki

Dziś podpisano list intencyjny dotyczący współpracy przemysłowej PGZ i konsorcjum MEADS. 

Czytaj więcej: PGZ rozszerza współpracę z MEADS. Podpisano list intencyjny

Bartosz Kownacki podkreślił, że ostateczna decyzja „nie jest zamknięta". „Rzeczywiście dzisiaj tym liderem, który ma przewagę, jest firma Raytheon, bo tam skierowaliśmy zapytania, ale to nie znaczy, że sprawa nie może być zmodyfikowana, wyglądać inaczej, jeżeli warunki okazałyby się różne od tego, co do tej pory słyszeliśmy od naszego partnera z USA" - zaznaczył Kowancki.

Czytaj więcej: Polska kupi Patrioty. Macierewicz: Podpisałem decyzję ws. LOR

W późniejszej rozmowie z PAP Kownacki doprecyzował, że negocjacje z Raytheonem będą dotyczyły offsetu, transferu technologii, udziału przemysłowego, ceny, terminów dostaw - wszystkiego, co musi być zawarte w umowach. Natomiast kwestie dotyczące MEADS - to pytanie o szczegóły tego systemu, warunki, jak by mogła wyglądać polska rola w ramach tego programu.

Jak powiedział, MON wysłało pytanie w sprawie MEADS, „żeby wyrobić sobie całość oceny tego, czym jest MEADS i czy jest rzeczywiście dla nas atrakcyjnym rozwiązaniem(…), by mieć pełną wiedzę do analizy. „Może się zdarzyć, że MEADS przebije ofertę Raytheona i wtedy będziemy mogli zmienić swoje stanowisko, ale też liczyć się z tym, że jak nie dojdzie do porozumienia z Raytheonem, nie cofać się, tylko być na odpowiednim etapie, by sprawnie przejść do drugiego partnera" - dodał Kownacki. 

Czytaj więcej: Nowy Serwis Specjalny MSPO.Defence24.pl - Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Zapraszamy.

 

Źródło:MSPO / MSPO Defence24

Komentarze