Strona główna
Kamuflaże i pancerze Lubawy w Kielcach [Defence24.pl TV]
Prezentowany na MSPO 2016 system IMMA jest efektem połączenia kompetencji Grupy Lubawa w zakresie kompleksowej ochrony pojazdów. Zapewnia zarówno ochronę balistyczną pojazdu, jak i zabezpieczenie przed wykryciem okiem nieuzbrojonym, w bliskiej podczerwieni, w termowizji i w radarze – mówi w rozmowie z Defence24.pl TV Marcin Kubica, Prezes Zarządu Lubawa S.A.
Grupa Lubawa zademonstrowała na MSPO 2016 system kompleksowej ochrony pojazdów IMMA. Zapewnia on ochronę zarówno przed wykryciem środkami obserwacji optycznej, radiolokacyjnej, termowizyjnej i działającymi w bliskiej podczerwieni, jak i przed ostrzałem.
Grupa Lubawa jest jedynym w Polsce producentem pancerzy kompozytowych do pojazdów kołowych i gąsienicowych. IMMA jest systemem, który zapewnia ochronę przed wykryciem wszystkimi środkami obserwacji stosowanymi na współczesnym polu walki, jak również osłonę balistyczną na poziomie od 1 do 4 STANAG 4569, włącznie z ochroną przed odłamkami.
Jak zaznacza w rozmowie z Defence24.pl Marcin Kubica, Prezes Zarządu Lubawa S.A., w chwili obecnej dostępne są osłony balistyczne na poziomie od 1 do 4 według STANAG 4569, chroniące zarówno przed pociskami, jak i odłamkami. W Kielcach zaprezentowano też inne typy pancerzy kompozytowych dla pojazdów, opracowanych i wytwarzanych w Grupie Lubawa.
W strefie ochrony pojazdów zademonstrowaliśmy też unikatowe systemy kamuflażu, oparte na autonomicznych możliwościach Grupy Lubawa. Wśród nich znajdują się systemy kamuflażu statycznego, pokrycia wielozakresowe dla różnych pór roku i warunków terenowych, pokrycia jedno- i dwu- stronne zapewniające maskowanie optyczne, w bliskiej podczerwieni, w termowizji i w radarze.
Podczas MSPO 2016 zaprezentowano też kamuflaż mobilny, zabezpieczający pojazdy we wszystkich sferach rozpoznania. Służy on do maskowania pojazdów znajdujących się w ruchu. Kamuflaż mobilny Grupy Lubawa został wybrany przez siły zbrojne Finlandii w ramach programu modernizacji bojowych wozów piechoty BMP-2. Lubawa prezentowała też makiety wielozakresowe sprzętu wojskowego. „Pozorujące sprzęt w różnych zakresach rozpoznania – optycznym, niskiej podczerwieni, termowizji i radaru, a także częstotliwości radiowych”. – podkreśla Marcin Kubica.
Kolejna strefa, którą mamy na stoisku to ochrona morska, w tym osłony balistyczne. Realizujemy dla okrętów polskie pancerze, zwiększające osłonę balistyczną jednostek pływających.
Oprócz osłon balistycznych dla okrętów Lubawa S.A. prezentowała też pneumatyczne tratwy ratunkowe opracowane we współpracy z Akademią Morską w Gdyni, jak również elementy ochrony indywidualnej, w tym kamizelki ratunkowe czy stroje do pracy w wodzie. Z kolei w strefie ochrony powietrznej zademonstrowano elastomerowe zbiorniki paliwowe dla śmigłowca Mi-24, jako element szerszej oferty sprzętu tego typu. – Jesteśmy jedynym w kraju producentem takich zbiorników. Realizujemy je dla odbiorców krajowych, ale również w tym zakresie nawiązujemy współpracę z odbiorcami zagranicznymi. – zwraca uwagę prezes Lubawa S.A.
Czytaj także: Rosomak „niewidoczny” w termowizji i radarze? Kontrakt dla Finlandii
Na stoisku Grupy znalazł się też kompletnie wyposażony szpital polowy, opracowany na rzecz Sił Zbrojnych RP. Z kolei w zakresie ochrony indywidualnej Lubawa zaprezentowała hełmy, kamizelki kuloodporne oraz tarcze kuloodporne i pirotechniczne. Te ostatnie zapewniają ochronę przed skutkami wybuchów ładunków improwizowanych.
Jak podkreśla prezes Marcin Kubica, MSPO było również okazją do zademonstrowania oferty Lubawy dla Obrony Terytorialnej. Obejmuje ona systemy namiotów – „lekkie, proste, przyjazne użytkownikowi i produkowane w całości w Polsce”, a także specjalne edycje kamizelek kuloodpornych i hełmów.
Czytaj też: Serwis Specjalny Defence24 MSPO 2016 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.