Reklama

Strona główna

Kamuflaże i pancerze Lubawy w Kielcach [Defence24.pl TV]

Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl

Prezentowany na MSPO 2016 system IMMA jest efektem połączenia kompetencji Grupy Lubawa w zakresie kompleksowej ochrony pojazdów. Zapewnia zarówno ochronę balistyczną pojazdu, jak i zabezpieczenie przed wykryciem okiem nieuzbrojonym, w bliskiej podczerwieni, w termowizji i w radarze – mówi w rozmowie z Defence24.pl TV Marcin Kubica, Prezes Zarządu Lubawa S.A.

Grupa Lubawa zademonstrowała na MSPO 2016 system kompleksowej ochrony pojazdów IMMA. Zapewnia on ochronę zarówno przed wykryciem środkami obserwacji optycznej, radiolokacyjnej, termowizyjnej i działającymi w bliskiej podczerwieni, jak i przed ostrzałem.

Grupa Lubawa jest jedynym w Polsce producentem pancerzy kompozytowych do pojazdów kołowych i gąsienicowych. IMMA jest systemem, który zapewnia ochronę przed wykryciem wszystkimi środkami obserwacji stosowanymi na współczesnym polu walki, jak również osłonę balistyczną na poziomie od 1 do 4 STANAG 4569, włącznie z ochroną przed odłamkami.

Marcin Kubica, Prezes Zarządu Lubawa S.A.

Jak zaznacza w rozmowie z Defence24.pl Marcin Kubica, Prezes Zarządu Lubawa S.A., w chwili obecnej dostępne są osłony balistyczne na poziomie od 1 do 4 według STANAG 4569, chroniące zarówno przed pociskami, jak i odłamkami. W Kielcach zaprezentowano też inne typy pancerzy kompozytowych dla pojazdów, opracowanych i wytwarzanych w Grupie Lubawa.

W strefie ochrony pojazdów zademonstrowaliśmy też unikatowe systemy kamuflażu, oparte na autonomicznych możliwościach Grupy Lubawa. Wśród nich znajdują się systemy kamuflażu statycznego, pokrycia wielozakresowe dla różnych pór roku i warunków terenowych, pokrycia jedno- i dwu- stronne zapewniające maskowanie optyczne, w bliskiej podczerwieni, w termowizji i w radarze.

Marcin Kubica, Prezes Zarządu Lubawa S.A.

Podczas MSPO 2016 zaprezentowano też kamuflaż mobilny, zabezpieczający pojazdy we wszystkich sferach rozpoznania. Służy on do maskowania pojazdów znajdujących się w ruchu. Kamuflaż mobilny Grupy Lubawa został wybrany przez siły zbrojne Finlandii w ramach programu modernizacji bojowych wozów piechoty BMP-2. Lubawa prezentowała też makiety wielozakresowe sprzętu wojskowego. „Pozorujące sprzęt w różnych zakresach rozpoznania – optycznym, niskiej podczerwieni, termowizji i radaru, a także częstotliwości radiowych”. – podkreśla Marcin Kubica.

Kolejna strefa, którą mamy na stoisku to ochrona morska, w tym osłony balistyczne. Realizujemy dla okrętów polskie pancerze, zwiększające osłonę balistyczną jednostek pływających.

Marcin Kubica, Prezes Zarządu Lubawa S.A.

Oprócz osłon balistycznych dla okrętów Lubawa S.A. prezentowała też pneumatyczne tratwy ratunkowe opracowane we współpracy z Akademią Morską w Gdyni, jak również elementy ochrony indywidualnej, w tym kamizelki ratunkowe czy stroje do pracy w wodzie. Z kolei w strefie ochrony powietrznej zademonstrowano elastomerowe zbiorniki paliwowe dla śmigłowca Mi-24, jako element szerszej oferty sprzętu tego typu. – Jesteśmy jedynym w kraju producentem takich zbiorników. Realizujemy je dla odbiorców krajowych, ale również w tym zakresie nawiązujemy współpracę z odbiorcami zagranicznymi. – zwraca uwagę prezes Lubawa S.A.

Czytaj także: Rosomak „niewidoczny” w termowizji i radarze? Kontrakt dla Finlandii

Na stoisku Grupy znalazł się też kompletnie wyposażony szpital polowy, opracowany na rzecz Sił Zbrojnych RP. Z kolei w zakresie ochrony indywidualnej Lubawa zaprezentowała hełmy, kamizelki kuloodporne oraz tarcze kuloodporne i pirotechniczne. Te ostatnie zapewniają ochronę przed skutkami wybuchów ładunków improwizowanych.

Jak podkreśla prezes Marcin Kubica, MSPO było również okazją do zademonstrowania oferty Lubawy dla Obrony Terytorialnej. Obejmuje ona systemy namiotów – „lekkie, proste, przyjazne użytkownikowi i produkowane w całości w Polsce”, a także specjalne edycje kamizelek kuloodpornych i hełmów.

Czytaj też: Serwis Specjalny Defence24 MSPO 2016 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

 

Źródło:MSPO / MSPO Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama