Reklama

Strona główna

Kamuflaż dla polskiego żołnierza przyszłości

Fot. Andropol SA
Fot. Andropol SA

Podczas MSPO 2015 zaprezentowano nowe wzory kamuflażu, przeznaczone dla polskiego systemu żołnierza przyszłości Tytan, opracowane z udziałem spółki Andropol SA.

Elementy systemu Tytan – w tym uzbrojenie i wyposażenie żołnierza przyszłości były demonstrowane na wystawie Sił Zbrojnych podczas kieleckich targów. Z kolei trzy nowe wzory kamuflażu zostały zaprezentowane na stoisku Andropol SA.

Andropol MSPO
Fot. Andropol SA

Wymogi programu Tytan, które były brane pod uwagę przy opracowaniu nowego kamuflażu określają skuteczność maskowania w paśmie widzialnym oraz w bliskiej podczerwieni. Elementy maskujące zostały opracowane wspólnie przez przedstawicieli Andropol SA, Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej oraz Wojskowej Akademii Technicznej.

W wyniku prowadzonych prac stworzono nowego typu tkaninę o właściwościach niepalnych, zgodną z wymogami określonymi przez normę EN469. Zademonstrowano trzy wzory kamuflażu, naniesione na tkaninę – do krajobrazu wiosenno-letniego, do warunków jesiennych i na czas bezśnieżnej zimy, a także do prowadzenia działań w obszarze zurbanizowanym (opracowany przez Wojskową Akademię Techniczną).

Przewiduje się ponadto stworzenie wariantów zimowego oraz przeznaczonego do innych terenów. Roman Klimiuk z Andropolu podkreślił, że w chwili obecnej trwają testy sprawdzające trzech prototypowych wersji kamuflażu.

Fot. Andropol SA.

Stoisko Andropol SA podczas targów MSPO w Kielcach odwiedził także prezydent Andrzej Duda. Spółka zaprezentowała w trakcie kieleckiego Salonu ponadto mundur z tkaniny PROTON zawierający niepalne włókno PBI, przeznaczony dla służb pożarniczych oraz umundurowanie polowe i służbowe dla Straży Granicznej.

W 2015 roku po raz pierwszy krajowy przemysł lekki prezentował produkty na MSPO wspólnie – jako Związek Polskich Producentów Przemysłu Tekstylnego. - Jednoczymy siły nie tylko w walce z dalekowschodnią konkurencją, ale także podczas tego typu ważnych targowych imprez, podczas których wspólnie prezentujemy nasz potencjał – podkreślił Radosław Klinowski, dyrektor handlowy Andropolu.

Defence24.pl przygotowało kompleksową relację z salonu MSPO 2015.

Źródło:MSPO / MSPO Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama