Strona główna

Concept prezentuje pojazdy Żmija i Mustang [FOTO]

  • Pojazdy Wirus IV i LTMPV DINO 319. Fot. comcam.pl.
    Pojazdy Wirus IV i LTMPV DINO 319. Fot. comcam.pl.

Spółka Concept zamierza zaprezentować na MSPO trzy pojazdy 4x4, oferowane Siłom Zbrojnym RP. Pierwszy z nich, LPU-4 Wirus, został wybrany w postępowaniu na pojazdy dalekiego rozpoznania Żmija. Pozostałe dwa to pojazdy DINO, czyli propozycja spółki w toczącym się postępowaniu na samochody osobowo-ciężarowe wysokiej mobilności, o kryptonimie Mustang.

Rodzina pojazdów Wirus była rozwijana przez Concept od 2012 roku. Druga generacja pojazdu, powstała już we współpracy z Polskim Holdingiem Obronnym, zaprezentowana została podczas MSPO 2014. Konsorcjum obydwu tych spółek zostało wyłonione w postępowaniu na pojazdy dalekiego rozpoznania Żmija, prowadzonym przez Inspektorat Uzbrojenia. 
 
 
Wirus
Pojazd Wirus IV. Fot. comcam.pl.
 
Postępowanie to obejmuje 118 pojazdów. Ostateczna oferta objęła pojazd Wirus czwartej generacji, który będzie miał swoją premierę podczas MSPO. Jego dopuszczalna masa całkowita wynosi 2,6 t, z czego 1,7 t to waga pojazdu bez uzbrojenia, a 900 kg – możliwy ładunek. Wirus może pokonać minimum 600 km po drogach utwardzonych i 400 km w terenie, maksymalna prędkość to odpowiednio 140 km/h i 100 km/h.
 
Wirus
Pojazd Wirus IV. Fot. Comcam.pl.
 
Pojazd przystosowany jest do transportu: kolejowego, morskiego, drogowego oraz lotniczego w ładowni C-130E, a także na zawiesiu zewnętrznym pod śmigłowcem. Może być również desantowany metodą spadochronową. 
 
Mustang
Pojazd LTMPV DINO 319. Fot. comcam.pl.
 
Drugim z planowanych do prezentacji pojazdów jest LTMPV DINO 319, oferowany w programie samochodów ciężarowo-osobowych wysokiej mobilności Mustang. Pojazd powstał przy współpracy z firmami Oberainger Automotive GmbH oraz Mercedes-Benz. Ta pierwsza spółka dostarczyła układ napędowy 4x4, a ta druga – podwozie tzw. „rolling chassis”, pochodzące od pojazdu Sprinter. 
 
Mustang
Pojazd LTMPV DINO 319. Fot. comcam.pl.
 
Z kolei nadwozie LTMPV DINO 319 jest konstrukcją firmy Concept powstałą z kompozytów. Istnieją dwa warianty pojazdu: o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony oraz o dopuszczalnej masie całkowitej 4,6 tony. Cięższy wariant może mieć ładowność zwiększoną nawet do około 2 ton. Na bazie cięższego wariantu powstaje również wersja opancerzona, która także zostanie zaprezentowana w Kielcach. 
 
Mustang
Pojazd LTMPV DINO 319. Fot. comcam.pl.
 
Pojazdy zostaną publicznie zademonstrowane w trakcie MSPO, Concept udostępnił ich fotografie redakcji Defence24.pl. W programie Mustang będą zapewne brać udział również inne podmioty. Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie o udział w postępowaniu został wyznaczony na 4 września 2017 roku. Poprzednia procedura została bowiem unieważniona w czerwcu br., po prawie dwóch latach.
 
Mustang
Pojazd LTMPV DINO 319. Fot. comcam.pl.
 
Obecnie zakłada się, że umowa na Mustangi zostanie podpisana jeszcze w tym roku. Przewiduje się zakup 913 pojazdów, w tym 41 opancerzonych w ramach części gwarantowanej (z dostawą w latach 2019-2022) oraz 2787 w wariancie nieopancerzonym, do 2026 roku. Pierwotne postępowanie przewidywało zakup 882 pojazdów, w tym 41 opancerzonych.
 
Mustang
Pojazd LTMPV DINO 319. Fot. comcam.pl.
 
Nowe pojazdy zastąpią w Wojsku Polskim przede wszystkim samochody Honker, a prawdopodobnie także wciąż wykorzystywane w określonych wypadkach posowieckie samochody rodziny UAZ.
Źródło:MSPO / MSPO Defence24

Komentarze