Strona główna

Caracal wylądował w Kielcach

Fot. Airbus Group
Fot. Airbus Group

Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego koncern Airbus Helicopters zaprezentuje na wystawie statycznej śmigłowiec H225 Caracal, który został wytypowany na zwycięzcę przetargu na kupno wielozadaniowych śmigłowców dla polskiej armii. Drugim prezentowanym śmigłowcem jest śmigłowiec bojowy Tiger HAD.

Do Kielc przyleciały przebazowane z Francji śmigłowce produkcji Airbus Helicopters oferowane polskim siłom zbrojnym. Na wystawie o nazwie "Make in Poland" przedstawione zostaną przez koncern śmigłowce H225M Caracal, Tiger HAD oraz H145.

Śmigłowiec H225M Caracal został wskazany przez poprzednie kierownictwo MON w przetargu na wielozadaniowe śmigłowce. Wykorzystywany jest w siłach zbrojnych Francji, Brazylii, Maksyku, Malezji, Tajlandii. Najnowszym odbiorcą śmigłowca będzie Kuwejt, którego rząd zamówił w ubiegłym miesiącu 30 maszyn H225M.

Airbus w tandemie zaprezentuje w Kielcach wielozadaniowy śmigłowiec szturmowy Tiger HAD, oferowany Polsce w ramach nadchodzącego programu zakupowego Kruk. Zaprojektowano go pod kątem rozpoznania bojowego, eskorty powietrznej lub naziemnej, walki powietrznej, wsparcia ogniowego oraz niszczenia pojazdów pancernych zarówno w dzien jak i w nocy.

Ponadto na MSPO będzie można zobaczyć lekki śmigłowiec H145M należący do niemieckich sił zbrojnych. Został on certyfikowany w 2015 roku do rodziny 4-tonowych, dwusilnikowych wiropłatów Airbus Helicopters. W wersji wojskowej wypełnia misje zarówno wsparcia logistycznego jak i bojowego.

Poza śmigłowcami na stoisku koncernu będzie można się zapoznać z innymi produktami dywizji obronnej i kosmicznej, np. samolotem transportowo-tankującym A330 MRRT czy myśliwcem Eurofighter Typhoon.

Na MSPO zaprezentowany zostanie również satelita obserwacyjny Astrobus S Earth, służący do obserwacji Ziemi w bardzo wysokiej rozdzielczości (VHR).

Źródło:MSPO / MSPO Defence24

Komentarze