Strona główna

Byli dowódcy i przemysłowcy w fundacji gen. Różańskiego [SKANER Defence24]

Podczas XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach oficjalnie zainaugurowała działalność Fundacja Bezpieczeństwa i Rozwoju Stratpoints, założona przez byłego dowódcę generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. broni Mirosława Różańskiego. W jej składzie znaleźli się m.in. byli dowódcy wojskowi oraz dawni szefowie Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

W rozmowie z Defence24.pl gen. Różański odniósł się do bieżącego sporu między prezydentem, zwierzchnikiem sił zbrojnych Andrzejem Dudą a ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem.

Czytaj więcej: Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach 

Ja bym rekomendował wszystkim, w tym i tym dwóm głównym graczom, aby odrobić lekcję konstytucji, ustawy o stanie wojennym i kompetencjach naczelnego dowódcy, ustawy o powszechnym obowiązku (obrony), rozporządzeń, które mówią o kierowaniu obroną państwa. W tym zakresie w moim przekonaniu jest wszystko bardzo precyzyjnie opisane. To prezydent, zwierzchnik sił zbrojnych kieruje obroną państwa. To prezydent, zwierzchnik sił zbrojnych swoimi postanowieniami wprowadza plany obronne państwa. To prezydent, zwierzchnik sił zbrojnych swoim postanowieniem wprowadza system kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi, więc deliberowanie w tym zakresie uważam za bezpodstawne. Jeżeli byśmy na to spojrzeli w układzie hierarchicznym, to prezydent za pośrednictwem ministra obrony narodowej sprawuje zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi, czyli prezydent jest przełożonym ministra obrony narodowej.

gen. broni rez. Mirosław Różański

W zamyśle założycieli fundacja Stratpoints ma działać w dwóch obszarach – bezpieczeństwa i rozwoju oraz wsparcia na rzecz weteranów i ich rodzin. Według zapowiedzi organizacja ma być płaszczyzną dla strategicznego myślenia o bezpieczeństwie, ze szczególnym uwzględnieniem cyberbezpieczeństwa.

Fundatorem i prezesem Stratpoints jest gen. broni rez. Mirosław Różański, który w latach 2015-16 był Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, a wcześniej m.in. stał na czele grupy organizacyjnej DGRSZ. Wiceprezesami fundacji zostali były szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. rez. Adam Duda oraz były prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Wojciech Dąbrowski.

Na konferencji prasowej pojawili się także m.in. były Inspektor Sił Powietrznych gen. bryg. rez. Tomasz Drewniak, były zastępcy dyrektora Zarządu Wywiadu w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli i były attaché obrony w Waszyngtonie gen. bryg. rez. Jarosław Stróżyk, a także były rektor-komendant dęblińskiej "Szkoły Orląt" gen. bryg. rez. Jan Rajchel. Obecni byli także były członek zarządu PGZ Michał Świtalski, były poseł z klubu Janusza Palikota Wojciech Penkalski oraz strzelec wyborowy ranny na misji w Afganistanie Przemysław Wójtowicz, który w fundacji ma zajmować się przede wszystkim sprawami weteranów.

Ponadto wśród ekspertów, których nazwiska są wymienione na stronie internetowej fundacji są m.in. były szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. rez. Sławomir Szczepaniak, były prezes Agencji Mienia Wojskowego Krzysztof Michalski oraz dwukrotny mistrz olimpijski w wioślarstwie, a obecnie poseł PO Tomasz Kucharski.

RAL

Serwis Specjalny Defence24MSPO 2017 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

Źródło:MSPO / MSPO Defence24

Komentarze