Technologie

Transbit: Polskie urządzenia łączności w amerykańskich systemach uzbrojenia [WYWIAD]

Fot. Transbit

Radiolinia R-460A polskiej spółki Transbit jest pierwszym, nieamerykańskim urządzeniem łączności, jaki zintegrowano w ramach systemu IBCS wprowadzanego w Stanach Zjednoczonych. Oferta Transbitu obejmuje jednak o wiele szerszy zakres urządzeń łączności niż „tylko" nowoczesne systemy radioliniowe, co świadczy o możliwościach polskiego przemysłu zbrojeniowego. Defence24.pl rozmawia z prezesem spółki, Zbigniewem Soporkiem.

Maksymilian Dura: Kupno całego, zagranicznego systemu uzbrojenia takiego jak np. Patriot, zintegrowanego i gotowego do pracy, jest teoretycznie najprostszym rozwiązaniem. Dlaczego jednak pomimo tego warto wprowadzać do obcych rozwiązań krajowe środki łączności?

Zbigniew Soporek, prezes zarządu Transbit Sp. z o.o.: Systemy łączności to newralgiczne części systemów uzbrojenia, raz ze względu na brak możliwości prowadzenia pracy bojowej przy braku łączności, dwa – ze względu na podatność systemów łączności (głównie radiowych) na przechwycenie informacji, jej modyfikacje lub zakłócenie. Nie bez znaczenia jest także fakt możliwości występowania w oprogramowaniu tych systemów „furtek" (backdoor), montowanych przez służby wywiadowcze państw-producentów.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.