Technologie
MSPO 2022: Polska Platforma Technologiczna Fotoniki
Polska Platforma Technologiczna Fotoniki, która zrzesza ponad 40 firm czy i podmiotów naukowych oraz badawczo-rozwojowych, prezentuje swoją szeroką ofertę podczas tegorocznego MSPO.
Polska Platforma Technologiczna Fotoniki (w skrócie PPTF) powstała w dniu 27 lutego 2013 roku w siedzibie PCO S.A. Misją PPTF jest zwiększenie innowacyjności polskiego przemysłu fotonicznego poprzez koordynację działań polskich przedsiębiorców, jednostek naukowych, administracji rządowej i samorządowej, a także organizacji pozarządowych w zakresie opracowywania nowych technologii i wyrobów optoelektronicznych, rozwoju kadr oraz szerszego wykorzystania technologii fotonicznych w Polsce.
Na tegorocznych targach MSPO 2022 prezentowanych jest wiele innowacyjnych rozwiązań. Prezentowane są m.in. technologie bezpiecznej łączności kwantowej w której obszarze działa Narodowe Laboratorium Technologii Kwantowych i Fonicznych z UW. Na stoisku jest też obecna Ensemble3, która specjalizuje się w dziedzinie nanofotoniki czyli zaawansowanych materiałów i technologii wykorzystywanych w procesie produkcji materiałów półprzewodnikowych.
Firma oferuje szeroką gamę materiałów do zastosowań fotonicznych i elektronicznych tym samym mają dwie główne grupy kryształów. Materiały tlenkowe, które zaliczają się do pierwszej grupy takie jak (YAG, YAP, GdCOB, SBN, YVO, NGO, SrtaAI04), są szeroko stosowane zwłaszcza w technice laserowej i innych urządzeniach fotonicznych np. dalmierze laserowe, desygnatury laserowe, izolatory optyczne. Drugą grupą są kryształy półprzewodnikowe z grupy związków AIIBV np. GaP, InP, INAS, GaAs. Kryształy półprzewodnikowe są wykorzystywane w produkcji urządzeń elektronicznych takich jak diody, tranzystory.
Na stoisku znajdują się także produkty GL Optic, która oferuje systemy do pomiaru światła. Od pomiaru pojedynczych diod LED do urządzeń do kompleksowej oceny opraw oświetleniowych. Firma oferuje urządzenia pomiaru natężenia światła nie tylko widzialnego, ale też podczerwonego, i nadfioletowego. W swojej ofercie ma między innymi GL SPECTROLUX, który pozwala do przeprowadzenia błyskawicznych pomiarów natężenia i równomierności oświetlenia, temperatury barwowej i współrzędnych chromatycznych, rozkładu widmowego, wskaźników oddawania barw LED, PAR/PPFD i wielu innych. Każde urządzenie jest indywidualnie skalibrowane za pomocą wzorca z akredytowanego laboratorium oraz wyposażone w laboratoryjnej jakości głowicę pomiarową, która zapewnia najwyższą precyzję oraz powtarzalność.
Nie zabrakło także przedstawicieli firmy Semikon, która odgrywa ważną rolę jeśli chodzi o kwestię związane z bezpieczeństwem, ponieważ produkuje moduły laserowe, w tym celowniki do broni ręcznej ("red dot") i systemy szkoleniowe. Na stoisku można też zobaczyć lasery liniowe kompaktowe - urządzenia wytwarzające dobrze widoczną linię laserową na dowolnej płaszczyźnie. Generatory linii sprawdzają się jako znaczniki linii cięcia w maszynach przemysłowych, piłach do drewna i kamienia oraz w systemach wizyjnych.
Na stoisku jest prezentuje się również VIGO System, które jest polskim producentem niechłodzonych, fotonowych detektorów podczerwieni. Produkowane przez VIGO System detektory są wykorzystywane m. in. w przemyśle, medycynie, transporcie, ale też w sektorze obrony i bezpieczeństwa - na przykład w systemach ochrony.
Prezentowana jest także matryca, która służy do stworzenia kamer termowizyjnych. Gotowe kamery są montowane na wozach bojowych, czołgach (również w polskich Leopardach 2PL, PT-91 Twardy i T-72M1R), śmigłowcach. Producentem kamer używanych w polskich czołgach jest PCO S.A.