Polityka obronna

MSPO 2022: Terytorialsi prezentują sprzęt

Stoisko WOT na targach MSPO 2022
Autor. Piotr Miedziński/Defence24

Na tegorocznych targach MSPO w Kielcach nie zabrakło stoiska Wojsk Obrony Terytorialnej, które prezentowały dwie części swojego sprzętu czyli bojowy i wsparcia kryzysowego.

Reklama

W cześci ekspozycji Wojsk Obrony Terytorialnej, która obejmowała sprzęt bojowy, zaprezentowano uzbrojenie używane na co dzień przez terrytorialsów, jak np. karabinek MSBS GROT C 16 FB A2. Karabinek MSBS Grot to broń produkowana przez Fabrykę Broni „Łucznik" w Radmiu. Jego modułowa konstrukcja pozwala na tworzenie szeregu konfiguracji w układach kolbowych i bezkolbowych. MSBS Grot charakteryzuje się wysoką ergonomią i pełnym przystosowaniem dla użytkowników prawo- i leworęcznych. Broń jest w pełni dostosowana do wymagań współczesnego i przyszłego pola walki. Od 2017 roku MSBS Grot znajduje się na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP.

Reklama
Stoisko WOT na MSPO 2022
Autor. Piotr Miedziński/Defence24
Reklama

Amunicja krążąca Warmate oraz drony FlyEye to dwa systemy produkcji Grupy WB, które zostały wystawione na MSPO. Wojska Obrony Terytorialnej dysponują łącznie dwunastoma zestawami z 48 bezzałogowcami typu FlyEye. FlyEye są najbardziej zaawansowanymi maszynami bezzałogowymi w służbie WOT. Są to bowiem startujące z ręki bezzałogowce o zasięgu 50 km, cechujące się szerokimi możliwościami prowadzenia rozpoznania, również w trudnych warunkach atmosferycznych i w nocy. Są też wysoce odporne na zakłócenia radioelektroniczne i zintegrowane z systemem zarządzania walką Topaz, produkcji Grupy WB. Ten sam system Topaz używany jest np. w haubicach Krab, jakie otrzymała ukraińska armia.

FlyEye
Autor. Piotr Miedziński/Defence24

Amunicja krążąca Warmate jest przeznaczona do identyfikowania i rażenia, w zależności od zastosowanej głowicy, lekko opancerzonych celów bądź piechoty przeciwnika. Warmate może być użytkowany jako samodzielny system, przenoszony przez żołnierzy bądź przewożony, jako element zintegrowany z pojazdem. System wyposażony jest w moduły sterujące, umożliwiające pełną automatyzację większości faz lotu oraz wspieranie operatora w fazie naprowadzania na cel. Operowanie latającym środkiem bojowym odbywa się w czasie rzeczywistym w oparciu o przekaz wideo z podsystemu obserwacyjnego. Operator posiada pełną kontrolę w zakresie wyboru trybu pracy systemu, pomiędzy wielorazowym trybem rozpoznawczym, a jednorazowym trybem bojowym.

Nie zabrakło także lekkiego moździerza piechoty produkcji Zakładów Mechanicznych Tarnów LMP-2017, który jest wykorzystywany do bezpośredniego wsparcia i destrukcyjnego oddziaływania kinetycznego na systemy walki przeciwnika. Stromy tor lotu pocisku i małe wymiary moździerza w położeniu bojowym umożliwiają rażenie celów ogniem półpośrednim tzn. obserwowanym ze stanowiska ogniowego.

Zaprezentowane zostały także rodzina karabinów wyborowych Bor, Alex i Tor (wszystkie produkcji ZM Tarnów).

  • Bor - zasilany jest nabojem 7,62 mm x 51 NATO. Karabin wyposażony jest w uniwersalną szynę montażową do osadzania celownika optycznego i dodatkowy zestaw szyn montażowych do mocowania innych urządzeń (np. przystawki noktowizyjnej i innych akcesoriów). Broń posiada efektywny hamulec wylotowy oraz składany dwójnóg i podporę tylną. Karabin jest przeznaczony do prowadzenia precyzyjnego ognia na odległościach do 1200 m do celów żywych oraz lekko opancerzonego sprzętu wojskowego.
Karabinek BOR
Autor. Piotr Miedziński/Defence24
  • Tor - 12,7 x 99 mm WKW TOR jest najcięższym z rodziny karabinów wyborowych produkcji ZM Tarnów, do której zaliczają się też karabiny BOR kalibru 7,62 x 51 mm NATO i ALEX-338 zasilany nabojem .338 Lapua Magnum (8,6 x 70 mm). TOR należy do kategorii tzw. broni przeciwsprzętowej. Przeznaczony jest do niszczenia celów punktowych, które mogą znajdować się za lekkimi osłonami polowymi, lekko opancerzonych pojazdów, niewybuchów amunicji artyleryjskiej oraz dowolnych innych nieopancerzonych lub lekko opancerzonych celów na dystansie nawet 1700 m (a więc znajdujących się poza zasięgiem większości innego uzbrojenia piechoty). Służy też do rażenia siły żywej, nawet na odległościach przekraczających 2 km. Jednym z zastosowań są działania przeciwsnajperskie, gdzie duży zasięg i precyzja ognia może mieć kluczowe znaczenie dla sukcesu operacji.
Autor. Piotr Miedziński/Defence24
  • SAKO TRG M10 - To karabin wyborowy charakteryzujący się modułową konstrukcją. Bazą jest wspólna komora zamkowa, na podstawie której można uzyskać broń w trzech różnych kalibrach, z dwoma długościami łoża z systemem szyn montażowych. Zamek w karabinie snajperskim jest jednocześnie kluczem, który pozwala na wykręcenie śrub przytrzymujących łoże oraz dmontaż lufy.
SAKO TRG M10
Autor. Piotr Miedziński/Defence24

Zaprezentowano również quady (ATV TGB EST - BLADE 1000) oraz motocykle.

Stoisko WOT na MSPO 2022
Autor. Piotr Miedziński/Defence24
Autor. Piotr Miedziński
Autor. Piotr Miedziński/Defence24
Autor. Piotr Miedziński/Defence24
Motocykl
Autor. Piotr Miedziński/Defence24

Na drugiej cześci stanowiska dotyczącej wsparcia kryzysowego, zaprezentowano umundurowanie, sprzęt do usuwana drzew, przecinak hydrauliczny oraz łódź ŁRM 3, która służy do ratowania ludzi i ich dobytku w czasie klęsk żywiołowych.

Ponton
Autor. Piotr Miedziński/Defence24
Autor. Piotr Miedziński/Defence24
Autor. Piotr Miedziński
Odzież ochronna pilarza
Autor. Piotr Miedziński/Defence24
Odzież ochrona pilarza
Autor. Piotr Miedziński/Defence24

Komentarze (2)

  1. Pucin:)

    Najbardziej z prezentowanego sprzętu na zdjęciach to podoba mi się ponton z pagajami!!!!! :)

  2. Esteban

    I pomyśleć, że gdy A. Macierewicz tworzył WOT, pewna grupa "ekspertów" wyszydzał ten pomysł.