Przemysł obronny

WZL1 nagrodzone w konkursie Lider Bezpieczeństwa Państwa

Autor. WZL1

Potencjał i możliwości rozwojowe Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1 S.A. zostały dostrzeżone przez Kapitułę prestiżowego konkursu Lider Bezpieczeństwa Państwa. Zakłady już po raz kolejny zostały laureatem w kategorii Innowacyjna Firma. Tym razem jednak Spółka otrzymała najwyższe odznaczenie, nagrodę Grand Prix.

Reklama

Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. to nie tylko niezawodny dostawca rozwiązań dla polskich Sił Powietrznych, ale również dynamicznie rozwijająca się firma z powodzeniem konkurująca z najbardziej liczącymi się przedsiębiorstwami w branży lotniczej. Od kilku lat Zarząd Spółki kładzie szczególny nacisk na działalność badawczo-rozwojową. W Zakładach działa komórka odpowiedzialna za opracowywanie najnowszych technologii. W 2022 roku do użytku zostało oddane Centrum Badawczo-Rozwojowe wraz z Centrum Badań Nieniszczących. 

Reklama

W Zakładach realizowane są liczne projekty, a jednym z najistotniejszych jest dofinansowany z funduszy unijnych projekt Trójstopniowej Rakiety Suborbitalnej do wynoszenia ładunków badawczych powyżej linii Kármána. Inicjatywa realizowana jest przez konsorcjum (WZL1, WITU, Gamrat) z WZL1 jako liderem. Pierwsze próby rakiety zakończono pomyślnie, a kolejne planowane są na najbliższe miesiące. Gotowe rozwiązanie zostanie przedstawione przedstawicielom polskiej myśli naukowej prawdopodobnie w przyszłym roku.

Autor. WZL1

Jednocześnie w firmie implementowane są sprawdzone w wielu międzynarodowych przedsiębiorstwach metody zarządcze. Od kilku lat w Spółce z powodzeniem wprowadzana jest strategia Lean Managemet, która pozwoliła zwiększyć efektywność produkcji. Nie bez znaczenia pozostaje doskonale wyszkolona kadra oraz zmodernizowana infrastruktura na terenie całego podmiotu. Powstał również szereg nowych obiektów takich jak jeden z najnowocześniejszych hangarów w Europie, hala produkcji struktur kompozytowych, lądowisko dostosowane do pracy w nocy czy wspomniane Centrum Badawczo-Rozwojowe. Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. są doskonale przygotowane do świadczenia usług na rzecz bezpieczeństwa państwa polskiego. Wszystko to doceniła Kapituła Konkursu Lider Bezpieczeństwa Państwa przyznając Wojskowym Zakładom Lotniczym Nr 1 S.A. nagrodę Grand Prix w kategorii Innowacyjna Firma.

Reklama

Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. (WZL1), z siedzibą w Łodzi i oddziałem w Dęblinie, to jeden z liderów wśród spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Przez 75 lat przedsiębiorstwo ściśle związane jest z branżą lotniczą, a od przeszło 60 lat specjalizuje się w obsługach, serwisowaniu i naprawach głównych śmigłowców. Swoje usługi świadczy zarówno dla Lotnictwa Sił Zbrojnych RP, jak i dla zagranicznych partnerów biznesowych. Podstawową i kluczową działalnością WZL1 są naprawy główne, remonty, obsługi i modernizacje śmigłowców Mi-8, Mi-14, Mi-17, Mi-24, silników lotniczych rodziny TW3-117 oraz obsługi samolotów szkolnych, wojskowych i cywilnych. WZL1 zostały również wskazane jako Centrum Wsparcia Eksploatacji (Centrum Serwisowe) Śmigłowców AW 101 Merlin dla Sił Zbrojnych RP.

Artykuł przygotowany przez WZL1

Komentarze