Wiadomości

MSPO 2022: 95 lat WITPiS i pojazd bezzałogowy dla desantu

Fot. Adam Świerkowski/Defence24

Podczas MSPO Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej obchodził swoje uroczyste 95 lecie, podczas którego podsumowano m.in. osiągnięcia tego ośrodka badawczego na przestrzeni ponad dziewięciu dekad.

Dyrektor WITPIS-u płk dr inż. Michał Ceremuga przemówienie rozpoczął przemówienie od przytoczenia historii Instytutu, jego przemianach i pracy, dzięki której Wojsko Polskie na przestrzeni lat zyskiwało wiele nowych rozwiązań. Pierwotnie został otwarty jako Biuro Badań Technicznych Broni Pancernej w Warszawie. Po II Wojnie Światowej placówka była przeniesiona do Sulejówka, gdzie zostało do dziś. Z biegiem lat dzięki dorobkowi swojej pracy został nadany jej status instytutu, gdzie przeprowadzano prace związane m.in. z bronią pancerną.

Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej w swojej historii opracował m.in. modernizację czołgu T-34-85, dzięki której zwiększono jednostkę ogniową i niezawodność czołgów na polu walki przez opracowanie i zastosowanie hydraulicznych mechanizmów dających wymierne efekty ergonomiczne oraz polepszające precyzję sterowania czołgiem.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.