Wiadomości

Abrams z amunicją na MSPO

Autor. Adam Świerkowski/Defence24

W Kielcach pokazywany jest amerykański czołg M1A2 Abrams, pochodzący z jednostki U.S. Army, wraz z pakietem amunicji firmy General Dynamics Land Systems, będącej jednocześnie producentem czołgów.

Reklama

Polska pozyska 366 czołgów M1 Abrams, co sprawi, że stanie się ich pierwszym użytkownikiem europejskim. Wozy te będą pozyskane w dwóch wersjach, jednak docelowo mają one przedstawiać ten sam standard. Ważną kwestią będzie pozyskanie dla nich nowoczesnej amunicji, ponieważ ta kwestia w Wojsku Polskim od lat była zaniedbywana.

Reklama
Amunicja czołgowa kal. 120 mm wystawiona przez GDLS
Amunicja czołgowa kal. 120 mm wystawiona przez GDLS
Autor. Adam Świerkowski/Defence24
Reklama

Wraz z czołgami ma być pozyskany pakiet logistyczny, szkoleniowy, symulatory oraz amunicja - w pierwszej kolejności podkalibrowa KEW-A1 oraz kumulacyjna-wielozadadniowa M830A1 MP-T, jak i ćwiczebna. Jak powiedział Defence24.pl rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek, podpisana w kwietniu br. umowa międzyrządowa zawiera opcję na amunicję nowej generacji: programowalną XM1147 oraz podkalibrową nowej generacji KEW-A4 (oba typy są wciąż rozwijane).

GDLS przedstawia na swoim stanowisku pięć rodzajów amunicji czołgowej . Wśród nich pociski APFSDS-T KEW A1 i A4. Oprócz nich pokazano amunicję ćwiczebną M1002 i M865. Ostatnim typem przedstawionej amunicji była kumulacyjna.Producentem amunicji programowalnej XM1147 jest koncern Northrop Grumman.

W kwietniu br. podpisano umowę międzyrządową na pozyskanie dla Polski 250 czołgów M1A2 SEPv3, wraz z wspomnianym wyżej pakietem amunicji, szerokim pakietem szkoleniowym (i symulatorami) oraz logistycznym, a także pojazdami zabezpieczenia technicznego Hercules i mostami samobieżnymi Joint Assault Bridge. W niedawnym wywiadzie dla Defence24.pl Inspektor Wojsk Lądowych i pełnomocnik ds. pozyskania czołgów Abrams gen. dyw. Maciej Jabłoński zapewnił, że również wraz z pozyskanymi czołgami M1A1 (116 wozów w starszej wersji, w celu uzupełnienia sprzętu przekazanego Ukrainie) zostaną dostarczone pojazdy towarzyszące - mosty i wozy zabezpieczenia technicznego - oraz pakiety logistyczny i szkoleniowy.

M1A2 SEPv2 z atrapą systemu ochrony aktywnej Trophy
M1A2 SEPv2 z atrapą systemu ochrony aktywnej Trophy
Autor. Adam Świerkowski/Defence24

Komentarze (2)

  1. Prezes Polski

    Amerykanie mają dokładnie takie same zwyczaje, jak sowieci. Ambramsy tak, ale z gorszym pancerzem i amunicją. Oczywiście w cenie jak za te lepszą. Ciekawy jestem czy usuną wkłady uranowe z tych M1A1.

  2. Jameson

    Skoro będziemy mieli 3 typy czołgów, to dobrze by chociaż amunicję dla wszystkich mieć taką samą - przecież każdy strzela z tej samej armaty.