Reklama

Przemysł obronny

Precyzyjna mechanika dla wojska i przemysłu. WUZETEM na MSPO 2023

wuzetem, mspo 2023
Autor. WUZETEM

Warszawskie Zakłady Mechaniczne WUZETEM prezentują swoją ofertę dla Sił Zbrojnych i przemysłu obronnego podczas targów MSPO. Spółka może dostarczać komponenty mechaniki precyzyjnej do dronów, wozów bojowych oraz głowic naprowadzających i zapalników.

Reklama

Podczas MSPO WUZETEM prezentuje wtryskiwacze paliwa do czołgów T-72, PT-91 oraz bojowych wozów piechoty (BWP) wyprodukowane z użyciem technologii diamentopodobnych powłok węglowych (DLC). Zastosowanie tej technologii zapewnia dużą trwałość oraz odporność na czynniki takie jak tarcie, korozja, czy niskie temperatury.

WUZETEM specjalizuje się w produkcji najwyższej jakości rozpylaczy, wtryskiwaczy, elementów tłoczących.
WUZETEM specjalizuje się w produkcji najwyższej jakości rozpylaczy, wtryskiwaczy, elementów tłoczących.
Autor. Mateusz Multarzyński / Defence24

WUZETEM dostarcza już także elementy silników takie jak wtryskiwacze i rozpylacze do silników samochodów osobowych i dostawczych, maszyn budowlanych i lotniczych czy lokomotyw używanych w liniach AMTRAK Stanach Zjednoczonych. Polska firma produkuje takie elementy dla światowych potentatów w produkcji silników, takich jak Caterpillar, Cummins czy Navistar.

WUZETEM są więc w stanie dostarczać kluczowe części do silników różnych rodzajów wozów bojowych, w tym sprzętu najnowszej generacji, wprowadzanych do Sił Zbrojnych RP. Spółka ma również możliwości opracowywania komponentów w ramach inżynierii odwróconej (reverse engineering), w tym na bazie dokumentacji przygotowanej przez klienta i także dla jednostek napędowych nowych typów. W razie potrzeby odpowiednia dokumentacja może też zostać przygotowana przez inżynierów WUZETEM, a zakłady przeprowadzają cały cykl projektowania włącznie z wdrożeniem do produkcji i dostawą gotowych elementów, zachowujących wszystkie parametry.

Reklama

Inną opcją jest regeneracja zużytych elementów, takich jak wtryskiwacze i rozpylacze paliwa. Pozwala to uzyskiwać sprzęt o odpowiednich parametrach znacznie niższym kosztem i przy mniejszym zużyciu surowców, co ma znaczenie również ze względów ochrony środowiska.

Przedstawiciele WUZETEM podkreślają, że spółka dzięki prowadzonym w ostatnich latach inwestycjom jest w stanie dostarczać szerokie spektrum zaawansowanych technologicznie elementów mechaniki precyzyjnej, wykonywanych z dokładnością mniejszą niż 1 mikrometr.  Tego rodzaju komponenty mogą znaleźć zastosowanie na przykład w lotnictwie, bezzałogowcach czy pociskach kierowanych i ich głowicach oraz zapalnikach do amunicji.

Reklama

W praktyce oznacza to możliwość wykonywania w zasadzie dowolnych, bardzo precyzyjnych elementów o średnicy do około 50 mm, wykonywanych z różnych materiałów (także z tytanu) przy zachowaniu bardzo wysokich parametrów i dokładności mniejszej niż mikrometr. Warszawskie zakłady mogą wykonywać cały przekrój produkcji, od toczenia na automatach 6-wrzecionowych, przez frezowanie w 5 osiach, do szlifowania kłowego i bezkłowego. Prowadzą też kompletny proces obróbki skrawaniem, poprzez obróbkę cieplną, (hartowanie, azotowanie, nawęglanie wykonywane przy użyciu nowoczesne pieców działających w próżni) oraz elektrodrążenie z dokładnością do 1 mikrona. Na tworzone komponenty można nakładać powłoki DLC metodą PECVD.

wuzetem
W ofercie WUZETEM znajdują się m.in.wtryskiwacze do silników stosowanych w czołgach T-72 oraz wozach BWP-1.
Autor. Mateusz Multarzyński / Defence24

Tego rodzaju elementy mogą zostać zastosowane w sprzęcie wojskowym, przeznaczonym do wykorzystania w różnych domenach. Spółka posiada koncesję MSWiA na obrót sprzętem specjalnym. Zakłady WUZETEM dysponują doświadczonym zespołem inżynierów oraz laboratorium badawczym, co pozwala im na projektowanie oraz testowanie nowoczesnych rozwiązań. W procesie projektowania rozwiązań dla sektora obrony i bezpieczeństwa Warszawskie Zakłady Mechaniczne współpracują też z Wojskową Akademią Techniczną.

Warszawskie Zakłady Mechaniczne są więc gotowe do produkcji zarówno na rzecz polskich i międzynarodowych producentów dla sektora obronnego, jak i bezpośrednio dla Sił Zbrojnych RP. Dziś ponad połowa przychodów WUZETEM pochodzi z eksportu do 33 krajów, w tym Stanów Zjednoczonych i członków Unii Europejskiej. Warszawskie zakłady mogą więc być ważnym elementem bezpiecznych, krajowych łańcuchów dostaw dla sektora obronnego w ramach rozszerzanej obecnie w sposób dynamiczny modernizacji technicznej polskiej armii.

Materiał sponsorowany

Reklama
Reklama

Komentarze