Reklama

Przemysł obronny

MSPO 2023: ZM Tarnów z szeroką ofertą dla wojska

System antydronowy od ZM Tarnów osadzony na Waranie 4x4.
System antydronowy od ZM Tarnów osadzony na Waranie 4x4.
Autor. Adam Świerkowski/Defence24.

Na targach MSPO 2023 nie mogło zabraknąć zakładów ZM Tarnów, które ponownie w tym roku zaprezentowały swoją szeroką gamę produktów jak m.in. różnego typu broń strzelecka, moździerze, granatniki, systemy przeciwdronowe, czy zestawy przeciwlotnicze.

Reklama

Zakłady Mechaniczne Tarnów są kluczowym dla naszej armii dostarczycielem wielu podstawowych typów uzbrojenia jak karabiny maszynowe wielu rodzajów, moździerze piechoty, czy artyleryjskie zestawy przeciwlotnicze oparte o dobrze znane ZU-23-2. Ostatni rok to kolejne zamówienia bezpośrednie dla spółki na m.in. wielkokalibrowe karabiny wyborowe TOR, uniwersalnych karabinów maszynowych UKM-2000P,czy armaty przeciwlotnicze ZU-23-2, które wejdą w skład systemy obrony powietrznej Pilica+. Wszystkie wspomniane rodzaje uzbrojenia i wiele innych będzie możliwych do zobaczenia na kieleckich targach w tym roku. Co dokładnie pokaże ZM Tarnów?

Reklama
YouTube cover video
Reklama

Karabiny wyborowe

ZM Tarnów są producentem nowoczesnych karabinów wyborowych – wyspecjalizowanych konstrukcji strzeleckich służących do precyzyjnego rażenia celu z bardzo dużej odległości. Produkowana w Tarnowie broń została przyjęta do uzbrojenia Wojska Polskiego (BOR/TOR) i sprawdzona bojowo przez strzelców wyborowych w najtrudniejszych warunkach, jak chociażby działaniach wojennych na Ukrainie, gdzie używane są wielkokalibrowe karabiny wyborowe TOR. W ofercie ZMT SA są też powtarzalne karabiny wyborowe kalibru 7,62 mm, 8,6 mm oraz samopowtarzalne karabiny wyborowe kalibru 5,56 mm, 7,62 mm i 8,6 mm. Broń przeznaczona jest głównie na rynek wojskowy i służb mundurowych.

Grupa produktowa ta obejmuje: 

  • System Broni Modułowej MWS-25 
  • System Broni Modułowej MWS-38  
  • System Broni Modułowej ZMT MWS-15 
  • Karabin wyborowy 12,7 mm ZMT SR-50M  
  • 7,62 mm powtarzalny karabin wyborowy BOR  
  • Zmodyfikowany 7,62 mm powtarzalny karabin wyborowy BOR  
  • 8,6 mm karabin wyborowy ALEX-338 
  • 12,7mm wielkokalibrowy karabin wyborowy ZMT WKW-50 
Karabin wyborowy 12,7 mm ZMT SR-50M.
Karabin wyborowy 12,7 mm ZMT SR-50M.
Autor. Adam Świerkowski/Defence24.
Autor. Adam Świerkowski/Defence24.

Karabiny maszynowe

W kwestii tego rodzaju uzbrojenia Zakłady Mechaniczne Tarnów SA mogą poszczycić się wieloletnią współpracą z Siłami Zbrojnymi Rzeczpospolitej Polskiej, która od dekad używają kilku typów karabinów maszynowych tworzonych i modernizowanych przez wspomnianą firmę. W tarnowską broń uzbrojone są niemal wszystkie wozy bojowe Wojska Polskiego. Konstrukcje z Zakładów Mechanicznych dostosowane do amunicji zgodnej ze standardami NATO były używane w akcji podczas polskich misji w Iraku i Afganistanie. Obecnie tarnowskie karabiny maszynowe sprawdzają się w działaniach na Ukrainie, jako broń piechoty, ale także ta wykorzystywana na różnego typu pojazdach jak czołgi T-72M1R.

Grupa produktowa ta obejmuje: 

  • 12,7 mm wielkokalibrowy karabin maszynowy WKM-BLm M9
  • 12,7 mm wielkokalibrowy karabin maszynowy WKM-BM/NSW-UTIOS
  • Zmodyfikowany 7,62 mm uniwersalny karabin maszynowy UKM 2000P
  • Zmodyfikowany 7,62 mm uniwersalny karabin maszynowy UKM-2000PE
  • 7,62 mm uniwersalny karabin maszynowy UKM-2020S
  • 7,62 mm karabin maszynowy UKM 2000C
  • 12,7 mm wielolufowy karabin maszynowy WLKM
Autor. Adam Świerkowski/Defence24.
Karabin maszynowy UKM-2000
Karabin maszynowy UKM-2000
Autor. ZM Tarnów S.A.

Granatnik i moździerze

ZM Tarnów SA wytwarzają obok karabinów maszynowych i wyborowych także inną, lekką broń wsparcia dla oddziałów piechoty, do której zaliczają się granatnik rewolwerowy kalibru 40 mm oraz moździerze kalibru 60 mm. Większość z tych konstrukcji została przyjęta do uzbrojenia Wolska Polskiego, w tym jednostek specjalnych. Szczególną uwagę należy skupić na granatniku rewolwerowym RPG-40, który jest bardzo popularnym i cenionym typem uzbrojenia przez ukraińskich żołnierzy. Jego cechy jak łatwość w obsłudze oraz dostępność różnego typu amunicji z nim kompatybilnej pozwala im na skuteczne i szybkie wsparcie ogniowe w ramach drużyny piechoty.

Grupa produktowa ta obejmuje: 

  • 60,7 mm lekki moździerz piechoty LMC
  • 60 mm lekki moździerz piechoty LMP-2017 
  • 60 mm moździerz modułowy LMP-2017M
  • 40 mm granatnik rewolwerowy RGP-40  
Moździerz LMP-2017 kal. 60 mm.
Moździerz LMP-2017 kal. 60 mm.
Autor. Adam Świerkowski/Defence24.
Granatnika rewolwerowy RPG-40/Adam Świerkowski/Defence24.
Granatnika rewolwerowy RPG-40/Adam Świerkowski/Defence24.
Autor. Adam Świerkowski/Defence24.

Uzbrojenie pokładowe

Zakłady Mechaniczne Tarnów SA są producentem zdalnie sterowanych systemów uzbrojenia, które znajdują szerokie zastosowanie w siłach zbrojnych. Systemy charakteryzują się, dzięki automatyzacji prowadzenia ognia, wysoką skutecznością i celnością w różnorodnych warunkach. Są to proste w eksploatacji modułowe konstrukcje, dostosowane do różnego rodzaju uzbrojenia i montażu na różnych typach pojazdów i obiektów.

Grupa produktowa ta obejmuje: 

  • Autonomiczny pojazd kołowy z modułem uzbrojenia do zadań rozpoznawczych i bojowych PERUN 
  • System zwalczania BSL
  • Zdalnie Sterowany Moduł Uzbrojenia ZSMU-A5
  • Okrętowa Wyrzutnia Przenośnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych pk. TAJFUN OWPPZR TAJFUN 
  • Zdalnie sterowany moduł uzbrojenia ZSMU A3B na Ottokar Brzoza 
System zwalczania BSL 12,7 mm osadzony na Waranie.
System zwalczania BSL 12,7 mm osadzony na Waranie.
Autor. Adam Świerkowski/Defence24.
Bezzałogowa platforma lądowa Perun z ppk Pirat.
Bezzałogowa platforma lądowa Perun z ppk Pirat.
Autor. Antoni Walkowski/Defence24

Systemy przeciwlotnicze

Zakłady Mechaniczne Tarnów SA od wielu lat dostarczają Wojsku Polskiemu lądowe i morskie zestawy przeciwlotnicze artyleryjskie i artyleryjsko-rakietowe, jak też modernizują tego rodzaju sprzęt do nowych standardów, dostosowując go do zmieniających się wymagań współczesnego pola walki. Widzimy to chociażby poprzez ich wkład w artyleryjską część systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Pilica/Pilica+.

Grupa produktowa ta obejmuje: 

  • 23 mm armata przeciwlotnicza z napędami elektrycznymi 
  • Przeciwlotniczy system rakietowo-artyleryjski Pilica plus (JO) z MBZ 
PZRA-ZUR-23-2SP Jodek oraz jednostka ogniowa wchodząca w skład Pilica/Pilica+.
PZRA-ZUR-23-2SP Jodek oraz jednostka ogniowa wchodząca w skład Pilica/Pilica+.
Autor. Mateusz Mitkow/Defence24.
PZRA-ZUR-23-2SP Jodek.
PZRA-ZUR-23-2SP Jodek.
Autor. ZM Tarnów.

Systemy kontenerowe

Od kilku lat Zakłady Mechaniczne Tarnów SA są liderem w rozwoju mobilnych systemów kontenerowych przeznaczonych dla wojska i służb mundurowych. Produkowane w Tarnowie strzelnice kontenerowe trafiły już do wyposażenia Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej (w tym do jednostek specjalnych), Policji i Izby Celnej. Ich wdrożenie znacząco ułatwia proces szkolenia żołnierzy i funkcjonariuszy, pozwalając im szkolić swoje umiejętności strzeleckie bez konieczności wydzielania dużych połaci terenu na klasyczne strzelnice otwarte lub wynajmować i dostosowywać pomieszczenia/budynki pod strzelnice typu zamkniętego.

Grupa produktowa ta obejmuje: 

  • Lekki obserwacyjno-obronny kontener LOOK 
  • Kryta mobilna strzelnica ćwiczebna w kontenerach 40-stopowych HC
Autor. ZM Tarnów.

Zakłady Mechaniczne "Tarnów" S.A. posiadają 70-letnie doświadczenie w produkcji broni i sprzętu wojskowego. Asortyment oferowanych produktów obejmuje: karabinki i karabiny półautomatyczne i automatyczne, karabiny wyborowe, karabiny maszynowe, granatniki, kontenerowe strzelnice treningowe, opancerzone kontenery dla sprzętu specjalnego oraz systemy przeciwlotnicze bardzo bliskiego zasięgu. Ponadto ZM "Tarnów" S.A. są integratorem systemu Pilica. Spółka samodzielnie przygotowuje  wyroby w pełnym procesie od koncepcji, poprzez projekt, badania, do produkcji seryjnej. Opracowania obejmują dziedziny konstrukcji mechanicznych, elektrycznych, elektronicznych oraz systemów informatycznych i oprogramowania. Ciągłe doskonalenie konstrukcji wyrobów i metod wytwarzania pozwala spełnić wysokie wymagania polskich i zagranicznych użytkowników.

YouTube cover video
Reklama

Komentarze (3)

  1. Seb66

    Ten obrotowy WLKM 12,7mm to powinien być obowiązkowym wyposażeniem naszych okrętów. Tam duża ilość amunicji nie stanowi problemu a taki "pseudo-CIWS" może okazać się bronią ostatniej szansy.

  2. Wuc Naczelny

    Ten śmieszny gatling z Tarnowa to przekręt na miarę naszych czasów i krok wstecz w stosunku do zestawów 23mm. Po pierwsze radar nie jest dookólny tylko w okolicach 120deg azymucie i ze 40-50 w elewacji. Po drugie pociski z WKM mają zasięg skuteczny ok 1,2km, ale celność z tej odległości diyskwalifikuje gatlinga. Pozostają zasięgi kilkusetmetrowe, pociskami z których 99.9% nie trafi w cel, spadnie torem balistycznym 3km dalej i przebije krowę, człowieka lub mur z cegieł.

  3. Paweł P.

    Nie podoba mi się tylko jedno, że głowica jest przypięta do działa, trzęsie się. Ale może wystarcza, przydałoby się coś jak w AM-35, gdzie głowica może sobie być gdzieś indziej. A przynajmniej w opcji.

Reklama