Reklama

Przemysł obronny

MSPO 2023: Miny i głowice od Belmy

Jarzębina-S
Jarzębina-S
Autor. Maciej Szopa/Defence24

Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego swoją szeroką ofertę produktową przedstawia bydgoska forma Belma S.A. Na jej ekspozycji znalazły się elementy minowania narzutowego Baobab-K, miny i głowice bojowe do dronów i innych środków rażenia a także uniwersalny ładunek UŁS Ptasznik, który niedawno trafił do oferty.

Reklama

Na stoisku demonstrowana jest wyrzutnia min zakupionego dla wojska w czerwcu systemu Baobab-K, prezentowana wraz z przeznaczonymi do niej kasetami i minami. Nie mogło też zabraknąć przeglądu głowic Belmy znajdujących zastosowanie w coraz szerszej gamie bezzałogowych statków latających – tak krajowych jak i zagranicznych. Jednym z nich jest BSP Spectre B-1 firmy Spectre Solutions. Belma pokazuje jego przekrój wraz z założoną wewnątrz kadłuba ciężką 4,8- kilogramową głowicą najcięższej rodziny GX-2.

Reklama
Głowica GX-2 w przekroju bezzałogowca Spectre B-1
Głowica GX-2 w przekroju bezzałogowca Spectre B-1
Autor. Maciej Szopa/Defence24
Reklama
Wyrzutnia systemu Baobab-K
Wyrzutnia systemu Baobab-K
Autor. Maciej Szopa/Defence24

Ptasznik to uniwersalne rozwiązanie, które umożliwia tworzenie różnego rodzaju środków rażenia stosując albo wyłącznie element podstawowy z zapalnikiem, albo łącząc go z dodatkowymi modułami funkcjonalnymi modyfikującymi działanie ładunku wybuchowego. Różne mogą być też zapalniki (np. przewodowy czy radiowy) „Ptasznika", czy jego sposoby mocowania np. magnetyczne czy wykorzystujące kleje, trzpienie metalowe i inne rozwiązania UŁS „Ptasznik" proponowany jest w dwóch wariantach gabarytowych i może być elaborowany ładunkiem wybuchowym zarówno przez zakład produkcyjny jak i samego użytkownika. Ładunek został skonstruowany w ten sposób, że można stosować w nim nakładki o różnym kształcie, modyfikujące efekt działania. Mogą też być przystosowywane zarówno do działania na lądzie jak pod wodą. W efekcie powstała uniwersalna broń, która może zostać zastosowana do penetrowania schronów, budynków i innych umocnień przeciwnika, na przykład przez zabezpieczające teren wojska specjalne. Może też być używana jako różnego rodzaju improwizowane ładunki wybuchowe i do wielu innych zastosowań.

Elementy uniwersalnych ładunków UŁS Ptasznik
Elementy uniwersalnych ładunków UŁS Ptasznik
Autor. Maciej Szopa/Defence24

Pokazano też elementy Systemu Sterowanych Ładunków Wybuchowych kr. „Jarzębina-S", czyli systemu sterowanych przeciwpancernych ładunków wybuchowych służący do ochrony zadanego obszaru. Rozwiązanie to, składające się z sensorów (fotopułapki, anteny z mikrofonami, zespołu czujników laserowo-termalnych czy czujniki sejsmiczne) i efektorów w postaci wyrzutników granatów i min wybuchających kierunkowo, może tworzyć kilka stref ochronnych w tym strefę ostrzegania, odstraszania i rażenia intruzów.

Elementy systemu Tulipan
Elementy systemu Tulipan
Autor. Maciej Szopa/Defence24

Prezentowano miny kierunkowe SPPŁW Tulipan (Sterowany Przeciwpancerno-Przeciwtransportowy Ładunek Wybuchowy). Cechują się one masą zaledwie 7 kilogramów i mieszczą się w żołnierskim plecaku. Mimo to są zdolne do niszczenia lub eliminowania z walki bojowych wozów piechoty, transporterów opancerzonych oraz pojazdów ciężarowo – terenowych. Drugą z min przeciwburtowych były miny przeciwburtowe MPB Agawa, oferowane w dwóch wersjach: z zapalnikami niekontaktowymi (MPB-ZN) i kontaktowymi (MPB-ZK).

Reklama
Reklama

Komentarze