Przemysł obronny

MSPO 2023: Glomex z rozwiązaniami dla żołnierzy i lotnictwa bojowego

VAP-40D.
VAP-40D.
Autor. EINSA

Na tegorocznej edycji kieleckich targów MSPO 2023 firma Glomex zaprezentowała szeroki wachlarz rozwiązań dla żołnierzy służących w różnych formacjach. Największą uwagę skupił jednak pojazd przeznaczony dla Sił Powietrznych za pomocą którego można np. umieszczać uzbrojenie rakietowe pod np. samolot F-35.

Reklama

Główne miejsce na ekspozycji Glomexu zajmował pojazd przeznaczony do transportu, ładowania i , rozładowywania uzbrojenia w samolotach bojowych- VAP-40D. Pozwala on na znaczące ułatwienie pracy obsługi naziemnej dzięki hydraulicznemu ramieniu podnoszącemu dane uzbrojenie pod punkt podczepienia w samolocie. Może być ono podnoszone i opuszczane za pomocą przenośnej stacji kontroli, co ułatwia pracę. Sama podstawa także może się obracać, co ułatwia dopasowywanie uzbrojenia do nietypowych punktów zaczepień np. wewnątrz komory uzbrojenia F-35. Masa własna pojazdu to blisko 2,5 tony, zaś maksymalny ciężar, jaki może zostać umieszczony na końcu ramienia to 1814 kg. Może on przemieszczać się z prędkością maksymalną wynoszącą 25 km/h, dzięki silnikowi Perkins 404D-22 o mocy 37 kW, jednak pojazd zaprezentowany na targach posiadał już silnik elektryczny.

Reklama
VAP-40D.
VAP-40D.
Autor. Adam Świerkowski/Defence24
Reklama
VAP-40D.
VAP-40D.
Autor. Adam Świerkowski/Defence24

Przejdźmy do rzeczy mniej widocznych, ale niezbędnych na współczesnym polu walki - opasek ratunkowych. Stały się one towarem pierwszej potrzeby po 24 lutego 2022 roku, kiedy to Ukraińcy masowo skupowali je, gdzie się tyko dało, przy okazji trafiając często na towar średniej lub gorszej jakości. Zaprezentowane na stoisku Polska Opaska Ratunkowa RESQ jest rozwiązaniem opartym na bazie różnych podobnych rozwiązań, łącząc ich najbardziej funkcjonalne elementy. Charakteryzuje się ona wysoką wytrzymałością materiałów użytych do produkcji, co ma przełożenie na jej niezawodność podczas różnych warunków atmosferycznych. Zwolnienie blokady zacisku opaski nie wymaga odpięcia całej opaski, czy wyjmowania krępulca, co ułatwia cały proces. Opaska ratunkowa RESQ jest rozwiązaniem sprawdzonym na Ukrainie.

Polska Opaska Ratunkowa RESQ.
Polska Opaska Ratunkowa RESQ.
Autor. Adam Świerkowski/Defence24

Na stoisku nie brakowało elementów wyposażenia osobistego żołnierza w postaci hełmów kompozytowych, plecaków, pasów nośnych, urządzeń noktowizyjnych i termowizyjnych, ochronników słuchu, słuchawek strzeleckich czy ładownic. Wyposażenie to stosowane jest nie tylko przez użytkowników cywilnych, ale także wojskowych. Szeroki wybór kamizelek plate carrier, plecaków czy hełmów pozwalał zwiedzającym na zapoznanie się z nimi i możliwość zobaczenia i "poczucia" wspomnianego wyposażenia.

Autor. Adam Świerkowski/Defence24
Autor. Adam Świerkowski/Defence24

Sama firma Glomex znana jest chociażby z dostarczania specjalnie dostosowanych do potrzeb wojska pojazdów np. Toyoty Hilux na potrzeby NATO Kosovo Force (KFOR), czy Fordów Ranger dla Wojska Polskiego.

Autor. Adam Świerkowski/Defence24
Autor. Adam Świerkowski/Defence24

Komentarze