Przemysł obronny
MSPO 2023: BulletProve z systemem oszczędzającym czas strzelca
Podczas tegorocznej edycji MSPO zwiedzający mogli zobaczyć zaprezentowany przez firmę BulletProve system pozwalający na zaoszczędzenie czasu oraz pieniędzy w procesie szkolenia strzelca.
Zaprezentowany na stoisku System Kamer Celu od BulletProve pozwala na wyposażenie strzelnicy w sensory zwiększające skuteczność prowadzonego strzelania, oszczędność czasu oraz pieniędzy dzięki mniejszej liczby wystrzelonej amunicji. Zakłada on umieszczenie na terenie strzelnicy sensorów optycznych oraz detektora strzału na broni. Oprócz tego konieczne jest umieszczenie stacji pogodowych, które będą mierzyć prędkość wiatru. System opracowano z myślą o z strzelcach długodystansowych, chcących zwiększyć efektywność swoich treningów oraz usunąć typowe problemy.
System ten dzięki algorytmom Widzenia Maszynowego zainstalowanych w kamerach przetwarza obraz w czasie rzeczywistym i automatycznie przesyła lokalizację przestrzelin do jednostki centralnej. Pozwala to znacznie szybsze sprawdzenie, w jakim miejscu nastąpiło przestrzelenie tarczy bądź kilku tarcz. Dodatkowe dane, kluczowe dla strzelectwa długodystansowego jak chociażby prędkość i kierunek wiatru są także wdrażane do systemu dzięki algorytmom uczenia maszynowego .
Za detekcję wspomnianych parametrów odpowiadają stacje pogodowe, które umieszcza się na terenie strzelnicy w wyznaczonych miejscach. Zbierają one dane dotyczące wiatru, co pozwala dzięki algorytmom uczenia maszynowego na wdrożenie odpowiednich danych do systemu. Przekłada się to na informację zwrotną dla strzelca, któremu sugeruje się wdrożenie odpowiednich do sytuacji poprawek. Ułatwia to znacząco proces nauki w strzelectwie długodystansowym w przypadku osób, które dopiero zaczynają przygodę z tym typem strzelania. Wspomaga to także instruktorów, odciążając ich w przypadku większej liczby kursantów.
Podsumowując, system od BulletProve ma za zadanie usunąć typowe utrudnienia dla strzelca, pozwalając mu na oszczędność zwłaszcza czasu w czasie strzelania. Pozwala on także na wypracowanie skuteczniejszych metod strzelania, sugerując osobie oddającej strzał poprawki po jego wykonaniu. Wykorzystanie Systemu kamer celu BulletProve w procesie szkoleniowym strzelców zapewnia szereg korzyści:
- oszczędność czasu.
- redukcję zużycia amunicji.
- wzrost efektywności szkoleń.
- cyfrowy dzienniczek strzelca.
Spółka zaangażowana jest w prace nad systemami, wykorzystującymi uczenie maszynowe i sieci sensorów np. do monitorowania stanu amunicji, wykrywania ładunków wybuchowych czy w aplikacjach medycznych. Opisywane rozwiązanie powstało w ramach projektu "BulletProve - system wspierający trening strzelców długodystansowych wykorzystujący metody uczenia maszynowego", przy wsparciu funduszy UE i NCBiR.