Przemysł obronny

MSPO 2023: aktywny pancerz, rakiety i drony z Izraela

Skylark 3 i SkyStriker
Skylark 3 i SkyStriker
Autor. Maciej Szopa/Defence24

Izraelska firma Elbit Systems prezentuje na tegorocznym międzynarodowy Salonie Przemysłu Obronnego szeroką ofertą swoich wymogów przeznaczonych dla wojsk lądowych, sił powietrznych i marynarki wojennej.

Reklama

Swoją premierę na MSPO ma system aktywnej ochrony pojazdów pancernych Iron Fist. Pojedynczy system składa się z anteny radiolokatora, sensoru elektrooptycznego i masztu z dwoma interceptorami. System taki ma masę jedynie 100 kg i ze względu na to jak i relatywnie niski koszt zwykle jest montowany na wozach bojowych po dwa egzemplarze jednocześnie. System wykrywania Iron Fista pokrywa obszar w zakresie 360 stopni wokół pojazdu. Przeciwpociski mają niszczyć siłą eksplozji granaty kumulacyjne, przeciwpancerne pociski kierowane, a nawet wystrzeliwane z armat czołgowych lub podobnego uzbrojenia. Dodatkowo system Iron Fist posiada także możliwość zakłócania systemów naprowadzania przeciwpancernych pocisków kierowania za pomocą opartego o laser podsystemu zakłócania.

Reklama
Iron Fist
Iron Fist
Autor. Maciej Szopa/Defence24
Reklama

Prezentowana jest także precyzyjna amunicja lotnicza, w tym m.in. naddźwiękowy pocisk powietrze-ziemia Rampage o masie 580 kg, zdolny do uderzania spoza zasięgu obrony powietrznej przeciwnika; zestaw REST (Range Expansion and Smart Tail) wydłużający zasięg klasycznych bomb dzięki zastosowaniu nakładki z rozkładanymi skrzydłami umożliwiającymi szybowanie i zamieniający klasyczną bombę w broń precyzyjną o zasięgu 120 kilometrów i zestaw GATR (Guided Advanced Tactical Rocket) umożliwiający przebudowę klasycznych 70 mm pocisków niekierowanych do śmigłowców w broń kierowaną o zasięgu do 10 km. Pokazano też rodzinę modułowych zestawów naprowadzających Lizard, która  przekształca bomby ogólnego przeznaczenia w amunicję precyzyjnego uderzenia z zaawansowanym systemem namierzania i atakowania celu.

Pokazano także amunicję krążącą rodziny Skylark/Skystriker, z której Skylark to platforma rozpoznawcza, która może naprowadzać na cel dokonujące samobójczych ataków Skystrikery. System ten ma promień operacyjny 100 km i obydwa typy dronów mogą być wystrzeliwane z tej samej wyrzutni. Skystriker posiada możliwość przenoszenia 10 kg głowicy bojowej jednego z kilku dostępnych typów. Wersja przeciwpancerna jest w stanie zniszczyć dowolny czołg. Bojowy dron w przypadku zajścia takiej potrzeby może też mieć wymienioną głowicę bojową na dodatkowy akumulator zwiększający zasięg i operować jako bezzałogowiec rozpoznawczy.

Hełm lotniczy Targo II
Hełm lotniczy Targo II
Autor. Maciej Szopa/Defence24
Hełmy HDTS i X-Sight
Hełmy HDTS i X-Sight
Autor. Maciej Szopa/Defence24

Ciekawą pozycją są hełmy lotnicze Elbitu, czyli produktów, które od początku stanowiły jeden z podstawowych produktów Elbit Systems. Pokazano wyroby wyświetlające wizję niezbędnych informacji na szybkie hełmy w tym hełm lotniczy Targo II, zintegrowany z licznymi samolotami bojowymi 4 generacji, a także hełmy dla pilotów śmigłowców HDTS i X-Sight.

W ofercie dla marynarki wojennej znajduje się z kolei m.in. rozwijany aktywno-pasywny sonar rozwijany TRAPS, który pokazano w formie modelu.

TRAPS
TRAPS
Autor. Maciej Szopa/Defence24

Komentarze (2)

  1. Darek S.

    MON powinien trochę kupić skystriker i jeden podarować WB Electronics. Może zaczną w końcu klepać coś będzie niezbędne na współczesnym polu walki. trzeba mieć tego dużo i w dobrej cenie.

  2. Grzech

    cos mi się kojarzą jakieś kody źródłowe w 2008 roku w Gruzji co to przypadkiem do Rosjan trafiły dobrze mi się kojarzy ?