Przemysł obronny

MSPO 2023: Aktywna ochrona proponowana dla polskich czołgów

Prezentowana w tym roku jedna z propozycji konfiguracji czołgu K2PL.
Prezentowana w tym roku jedna z propozycji konfiguracji czołgu K2PL.
Autor. Damian Ratka/Defence24

Podczas tegorocznego MSPO izraelski Rafael skupia się przede wszystkim na promocji aktywnego systemu ochrony Trophy, proponowanego miedzy innymi dla polskich czołgów K2 i Abrams, a także dla innych pojazdów.

Reklama

Trophy to izraelski system aktywnej ochrony pojazdów klasy „hard kill", a więc służący do zwalczania wrogich obiektów bezpośrednim trafieniem. Jego największym użytkownikiem są oczywiście Siły Obronne Izraela, wykorzystujące go od 2010 roku – a od 2011 roku w warunkach bojowych – na pojazdach Merkawa Mk 4, Merkawa Mk 3 i Namer.

Reklama
Proponowana w tym roku konfiguracja, przedstawia czołg K2PL wyposażony we wzmocnione burty wieży, system aktywnej obrony Trophy, zdalnie sterowany moduł uzbrojenia oraz system zakłócający BSL/BBSL.
Proponowana w tym roku konfiguracja, przedstawia czołg K2PL wyposażony we wzmocnione burty wieży, system aktywnej obrony Trophy, zdalnie sterowany moduł uzbrojenia oraz system zakłócający BSL/BBSL.
Autor. Damian Ratka/Defence24
Reklama

Wprowadzenie Trophy przyczyniło się do zmiany taktyki izraelskich pododdziałów pancernych. System służy bowiem nie tylko do ochrony wozów bojowych, ale też jest używany jako sensor. Dane o wykrytym zagrożeniu są przesyłane do systemu kierowania ogniem czołgu i do systemu zarządzania walką, przez co źródło zagrożenia może być szybko wyeliminowane przez pododdział pancerny i wspierające go jednostki. Informacje z sensorów są precyzyjne i przekazywane w czasie rzeczywistym.

Autor. Wojciech Kaczanowski/Defence24.pl

Obok izraelskiej armii, Trophy są używane także w U.S. Army na czołgach M1A2 Abrams, zostały również zamówione przez Brytyjczyków na Challengery 3 oraz przez Niemcy i Norwegię na Leopardach 2. Są też integrowane na kilku innych pojazdach, w tym czołgach K2.

I właśnie na modelu czołgu K2PL demonstrowany jest Trophy. Jest to jedna z propozycji aktywnego systemu ochrony, jaki ma trafić na przyszły polski czołg. Z kolei na stoisku Rafaela możemy zapoznać się z integracją Trophy z czołgiem podstawowym M1A2 Abrams.

Elementy Trophy na MSPO 2023
Elementy Trophy na MSPO 2023
Autor. Wojciech Kaczanowski/Defence24.pl

System Trophy jest też cały czas rozwijany. Już po wprowadzeniu do eksploatacji wprowadzono do niego – obok radaru milimetrowego – także sensor termiczny (pasywny). Ma też otwartą architekturę i możliwość integracji z różnymi systemami kierowania ogniem oraz BMS, co pozwala wykorzystać jego zdolności na różnych platformach bojowych. Ponadto, masa Trophy została ograniczona w nowym wariancie Trophy MV dzięki zastosowaniu lżejszych komponentów, przy czym zachowano ogólną architekturę systemu i wszystkie funkcjonalności oraz zdolności.

Komentarze (6)

 1. Darek S.

  Ruskie szpiony w MON nie pozwolą nam zamówić tego systemu do naszych czołgów. Zobaczycie.

 2. DRB

  Należy jak najszybciej go kupić i instalować bo życie załóg jest bezcenne a i sprzęt dużo wytrzyma

 3. Japoński komentator wojskowy

  Jestem stroną wojskową w Japonii i chciałbym usłyszeć opinię drogich Polaków na temat czołgu K2PL. To zdjęcie pokazuje sześć toczących się kół, ale czy K2PL nie miał mieć siedmiu? Ponadto, czy planujecie ostatecznie zbudować całkowicie krajowy czołg, taki jak tureckie czołgi Ałtaj? Czekamy na odpowiedź!

 4. Thorgal

  Jestem rozczarowany tym że nam się proponuje ASOP, a to nie jest czarna magia.. Produkujemy świetne granatniki, amunicję i elektronikę, wystarczy to połączyć i gotowe...

 5. rwd

  Świetnie, ale niech najpierw przetestują swój system na Ukrainie zanim zaczną wciskać Polsce.

 6. CdM

  Nie ma mowy o kupnie Trophy da polskich czołgów, bo kody źródłowe mają już na pewno Rosjanie, a wszyscy obecni użytkownicy systemu to naiwniacy. Ja naiwny nie jestem, bo wyedukowałem się na tym forum.