Przemysł obronny

MSPO 2023: Aktywna ochrona proponowana dla polskich czołgów

Prezentowana w tym roku jedna z propozycji konfiguracji czołgu K2PL.
Fot. Damian Ratka/Defence24

Podczas tegorocznego MSPO izraelski Rafael skupia się przede wszystkim na promocji aktywnego systemu ochrony Trophy, proponowanego miedzy innymi dla polskich czołgów K2 i Abrams, a także dla innych pojazdów.

Reklama

Trophy to izraelski system aktywnej ochrony pojazdów klasy „hard kill", a więc służący do zwalczania wrogich obiektów bezpośrednim trafieniem. Jego największym użytkownikiem są oczywiście Siły Obronne Izraela, wykorzystujące go od 2010 roku – a od 2011 roku w warunkach bojowych – na pojazdach Merkawa Mk 4, Merkawa Mk 3 i Namer.

Reklama

Proponowana w tym roku konfiguracja, przedstawia czołg K2PL wyposażony we wzmocnione burty wieży, system aktywnej obrony Trophy, zdalnie sterowany moduł uzbrojenia oraz system zakłócający BSL/BBSL.
Fot. Damian Ratka/Defence24

Wprowadzenie Trophy przyczyniło się do zmiany taktyki izraelskich pododdziałów pancernych. System służy bowiem nie tylko do ochrony wozów bojowych, ale też jest używany jako sensor. Dane o wykrytym zagrożeniu są przesyłane do systemu kierowania ogniem czołgu i do systemu zarządzania walką, przez co źródło zagrożenia może być szybko wyeliminowane przez pododdział pancerny i wspierające go jednostki. Informacje z sensorów są precyzyjne i przekazywane w czasie rzeczywistym.

Fot. Wojciech Kaczanowski/Defence24.pl

Obok izraelskiej armii, Trophy są używane także w U.S. Army na czołgach M1A2 Abrams, zostały również zamówione przez Brytyjczyków na Challengery 3 oraz przez Niemcy i Norwegię na Leopardach 2. Są też integrowane na kilku innych pojazdach, w tym czołgach K2.

I właśnie na modelu czołgu K2PL demonstrowany jest Trophy. Jest to jedna z propozycji aktywnego systemu ochrony, jaki ma trafić na przyszły polski czołg. Z kolei na stoisku Rafaela możemy zapoznać się z integracją Trophy z czołgiem podstawowym M1A2 Abrams.

Elementy Trophy na MSPO 2023
Fot. Wojciech Kaczanowski/Defence24.pl

System Trophy jest też cały czas rozwijany. Już po wprowadzeniu do eksploatacji wprowadzono do niego – obok radaru milimetrowego – także sensor termiczny (pasywny). Ma też otwartą architekturę i możliwość integracji z różnymi systemami kierowania ogniem oraz BMS, co pozwala wykorzystać jego zdolności na różnych platformach bojowych. Ponadto, masa Trophy została ograniczona w nowym wariancie Trophy MV dzięki zastosowaniu lżejszych komponentów, przy czym zachowano ogólną architekturę systemu i wszystkie funkcjonalności oraz zdolności.

Komentarze