Reklama

Przemysł obronny

MSPO 2022: Viper i Venom pierwszy raz w Kielcach

AH-1Z Viper w Kielcach.
AH-1Z Viper w Kielcach.
Autor. Maciej Szopa/Defence24.pl

Tandem śmigłowców rodziny H-1 po raz pierwszy gości na Międzynarodowym Salon Przemysłu Obronnego. Prezentowany jest nie tylko bojowy śmigłowiec AH-1Z Viper ale także kompatybilny z nim w 85 proc. lekki śmigłowiec transportowy UH-1Y Venom. Maszyny te, wybrane niedawno przez Republikę Czech, są intensywnie promowane także w zbrojącej się Polsce.

Reklama

W poprzednich latach promocja śmigłowców rodziny H-1 była prowadzona w Polsce z różnym natężeniem. Bywały lata, kiedy na MSPO były prezentowane niewielkie modele tych maszyn, a największe zaangażowanie miało miejsce wówczas, kiedy przywieziono do Kielc dwuosobowy symulator misji, a dziennikarze, w tym autor tego tekstu, mieli okazję odbyć na jego pokładzie „misję" lecąc w tandemie z instruktorem Korpusu Piechoty Morskiej USA. Kolejne ożywienie nastąpiło jesienią ubiegłego roku, kiedy producent śmigłowców, firma Bell umożliwiła dziennikarzom branżowym rozmowę z szefem programu H-1 w Stanach Zjednoczonych, a następnie zorganizowała wyjazd do teksaskich zakładów produkujących te maszyny i do wykorzystującej je jednostki Marines w Camp Pendelton.

Reklama

Obecność śmigłowców w naturze na MSPO 2022 to z jednej strony dowód na to, że Bell nadal liczy na ich sprzedanie Polsce. Z drugiej strony jest ona możliwa ze względu na – rzadką wcześniej – obecność Marines w rejonie Europy Środkowo Wschodniej.

UH-1Y Venom w KIelcach
UH-1Y Venom w KIelcach
Autor. Maciej Szopa/Defence24.pl

Obydwa śmigłowce zostały zaprezentowane z siedmio i  21-prowadnicowymi zasobnikami 70 mm niekierowanych lub naprowadzanych pocisków rakietowych, a pod AH-1Z Viper podwieszono również makiety czterech kierowanych pocisków przeciwpancernych AGM-114 Hellfire na jednym pylonie i dodatkowy zbiornik paliwa na drugim. Zestaw ten uzupełniały dwa pociski powietrze-powietrze krótkiego zasięgu AIM-9 Sidewinder. Umożliwiają one nie tylko samoobronę, jak w przypadku pocisków bardzo krótkiego zasięgu, ale także prowadzenie walki powietrznej.

Reklama

Ciekawostką jest – nieprzypadkowe zapewne - zaprezentowanie pod UH-1Y Venom zasobnika walki elektronicznej AN/ALQ-231 Intrepid Tiger II. Jest to swego rodzaju nowość, ponieważ to rozwiązanie to – powstałe dla samolotów bojowych AV-8B Harrier II i F/A-18C/D i samolotów tankowania powietrznego KC-130J, dopiero później zostało dostosowane do przenoszenia przez maszyny rodziny H-1.

Uzbrojenie Vipera
Uzbrojenie Vipera
Autor. Maciej Szopa/Defence24.pl

Zasobniki AN/ALQ-231 Intrepid Tiger II umożliwiają prowadzenie walki elektronicznej i mogą być kontrolowane przez operatora na pokładzie, albo współpracującego ze statkiem powietrznym na cyfrowym polu walki operatorem na ziemi. System ma cechować się otwartą architekturą, dzięki czemu będzie mógł być rozwijany także w przyszłości, wraz z rozwojem nowych technologii.

Reklama
Reklama

Komentarze (7)

  1. Jameson

    Stoisko z Zapachem robiło większe wrażenie, do tego mieli śliczną panią pilot, która robiła całą robotę na stoisku ....

  2. Darek S.

    Głupotą byłoby to kupować według mnie. Dziadostwo za grubą kasę. Lepiej tą kasę przeznaczyć na szereg innych rzeczy które kupujemy, czy planujemy kupić.

  3. kanapowy Wódz Naczelny

    Czemu Włosi i Turcy nie promują mangust A129 atak w Polsce jako Polski śmigłowiec bojowy?

  4. kaczkodan

    Brać! Śmigłowcowe ZOO wymaga powiększenia. A realnie jakby ktoś miał mózg, to zamówiłby UH-60 w standardzie przeciwpancernym zbliżonym do Głuszca. W ten sposób mielibyśmy śmigłowce maksymalnie uniwersalne, z polskich zakładów (w sensie lokalizacji, ale to i tak więcej niż ma 90% klientów).

  5. Ein

    Fajny tandem, z Czechami można by, ale mleko się już rozlało tj. AW149 kupiony, a że będą też zamawiane kolejne S-70i to miejsca dla Venoma nie ma. Bez tandemu, AH-1V jest daremny.

  6. QVX

    Zastanawia mnie, dlaczego zrobili demo z makietami AGM-114R, a nie JAGM czy nawet Brimstone. Pewnie wynika to z roli śmigłowców i taktyki USMC, czyli walka w zwarciu z pociskami na laser (AGM-114R do wyczerpania zapasów, APWKS) i od czasu do czasu strzelanie JAGM-em do jednostek desantowych, motorówek etc. Zupełnie nijak to się ma do przewidywanej walki z Rosją w Europie - strzelanie z daleka pociskami Brimstone, JAGM, NLOS i od czasu do czasu użycie naprowadzania laserem i to przez operatora spoza śmiglaka.

  7. Husarion

    AH1Z & UH1Y nie sa dla nas , to sa przestarzale platformy one bylu projektowane z mysla o wojnie w Vietnamie i US Army je dawno wycofaly zastapujac AH-64 i Black Hawkiem ... i tak USMC caly czas je uzywa i modernizuje ale tylko dlatego ze USMC jest za biedne zeby kupic AH-64 i UH-60 ... Polska caly czas wspolpracuje z US Army i AH-64 i BH caly czas lataja nad Polska i w przypadku wojny i uzycia Land Lease AH-64 i BH sa jedynymi opcjami , USMC ma AH1Z i UH1Y tylko na wlasne potrzeby i nie odda tych maszyn bo USA moze potrzebowac USMC na pacyfiku wiec niebeda ich rozbrajac , wiec AH-64 i UH60/s70 i nie ma innego tematu.