Przemysł obronny

MSPO 2022: Viper i Venom pierwszy raz w Kielcach

AH-1Z Viper w Kielcach.
Fot. Maciej Szopa/Defence24.pl

Tandem śmigłowców rodziny H-1 po raz pierwszy gości na Międzynarodowym Salon Przemysłu Obronnego. Prezentowany jest nie tylko bojowy śmigłowiec AH-1Z Viper ale także kompatybilny z nim w 85 proc. lekki śmigłowiec transportowy UH-1Y Venom. Maszyny te, wybrane niedawno przez Republikę Czech, są intensywnie promowane także w zbrojącej się Polsce.

W poprzednich latach promocja śmigłowców rodziny H-1 była prowadzona w Polsce z różnym natężeniem. Bywały lata, kiedy na MSPO były prezentowane niewielkie modele tych maszyn, a największe zaangażowanie miało miejsce wówczas, kiedy przywieziono do Kielc dwuosobowy symulator misji, a dziennikarze, w tym autor tego tekstu, mieli okazję odbyć na jego pokładzie „misję" lecąc w tandemie z instruktorem Korpusu Piechoty Morskiej USA. Kolejne ożywienie nastąpiło jesienią ubiegłego roku, kiedy producent śmigłowców, firma Bell umożliwiła dziennikarzom branżowym rozmowę z szefem programu H-1 w Stanach Zjednoczonych, a następnie zorganizowała wyjazd do teksaskich zakładów produkujących te maszyny i do wykorzystującej je jednostki Marines w Camp Pendelton.

Obecność śmigłowców w naturze na MSPO 2022 to z jednej strony dowód na to, że Bell nadal liczy na ich sprzedanie Polsce. Z drugiej strony jest ona możliwa ze względu na – rzadką wcześniej – obecność Marines w rejonie Europy Środkowo Wschodniej.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.