Przemysł obronny

MSPO 2022: Ruszy produkcja polskich poduszkowców, czyli nowości od Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa

Poduszkowiec PRC-650
Nowy poduszkowiec z ILot-u. PRC-650
Fot. Maciej Szopa/Defence24

W tym roku premierami warszawskiego ośrodka naukowego Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa były poduszkowiec patrolowo-ratowniczy PRC-650 oraz pironaboje EGG1U do rakiety kosmicznej ILR-33 Bursztyn 2K.  

Poduszkowiec patrolowo-ratowniczy PRC-650 to powrót do udanej serii poduszkowców skonstruowanych w Instytucie Lotnictwa i wykorzystywanych od 20 lat przez służby wodno-ratownicze. Nową wersję cechują unikalne walory użytkowe i techniczne, których nie posiada żaden z obecnie produkowanych poduszkowców w tej klasie. Docelowo odbiorcami pojazdu będą służby pogotowia wodnego, policji, straży pożarnej, straży granicznej oraz wojsko. Na MSPO ma zostać podpisana umowa komercjalizacyjna na produkcję seryjną tej konstrukcji. W jej ramach Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa udzieli licencji na technologię poduszkowca PRC-650 do produkcji i sprzedaży na terytorium RP firmie Farada Group.

– Poduszkowiec został zaprojektowany w oparciu o sprawdzone w poprzednich wersjach rozwiązania konstrukcyjne. Cechą szczególną poduszkowca PRC-650 jest bardzo łatwy pilotaż, wysoka stabilność i bezpieczeństwo lotu. Jest to szczególnie istotne podczas akcji w trudnych warunkach pogodowych – podkreśla Konrad Kozaczuk, dyrektor Centrum Technologii Kompozytowych w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.