Przemysł obronny

MSPO 2022: Rozpoznawcze Rosomaki dla artylerii zamówione

Artyleryjski Wóz Rozpoznawczy AWR
Fot. Robert Suchy, Tomasz Głowacki/Defence24.pl.

Umowa, podpisana przez Agencję Uzbrojenia i spółkę Rosomak SA, dotyczy dostawy 30 pojazdów w latach 2024-2026. Jej wartość to 1,6 mld złotych. Do budowy AWR zostaną wykorzystane podwozia bazowe KTO Rosomak będące w dyspozycji Sił Zbrojnych RP.

Pojazdy AWR to ostatni planowany do wykorzystania element modułów ogniowych moździerzy Rak. Pozwolą one na prowadzenie rozpoznania artyleryjskiego i przekazywanie danych w sposób zautomatyzowany do środków ogniowych zintegrowanych z systemem Topaz, takich jak moździerze Rak czy Kraby. To w skokowy sposób zwiększy świadomość sytuacyjną polskich artylerzystów i znacząco skróci czas od wykrycia celów do otwarcia ognia.

W skład każdego modułu ogniowego Rak wejdą standardowo 2 wozy AWR. Zakup 30 tych pojazdów pozwoli na wyposażenie wszystkich piętnastu modułów ogniowych Rak na KTO Rosomak, jakie są w służbie lub zostały zamówione. Dostawy samych moździerzy mają być sfinalizowane w 2024 roku, a więc w roku rozpoczęcia dostaw seryjnych wozów rozpoznania. Pierwszy, prototypowy AWR służy od niedawna w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.