Przemysł obronny

MSPO 2022: Nowości na stoiskach Grupy WB

Radiostacja Gunica
Radiostacja Gunica
Autor. Maciej Szopa/Defence24

Na tegorocznej ekspozycji Grupy WB tradycyjnie najwięcej uwagi przyciągały bezzałogowce. Na wewnętrznej ekspozycji prezentowano rój amunicji krążącej Warmate, taktyczne bezzałogwce FT-5 i mini FlyEye, zaś na ekspozycji plenerowej pojawił się po raz pierwszy od dłuższego czasu Watchkeeper. Diabeł jednak tkwił w szczegółach, a dokładniej rozwiązaniach związanych z łącznością, a zatem dziedziną, w której Grupa jest jednym z wiodących światowych konstruktorów i producentów.

Reklama

Gwiazdą wystawy jest radiostacja Guarana należącej do Grupy WB firmy Radmor. To całkowicie polskie rozwiązane umożliwiające łączność szyfrowaną, opracowane w ramach programu NCBiR. Ciężka radiostacja służy do przewożenia w pojazdach w tym np. wozach dowodzenia. Jest jednym z najważniejszych elementów w planowanym Mobilnym Taktycznym Systemie Łączności Bezprzewodowej, który umożliwia pełną interoperacyjność nie tylko z polskimi urządzeniami łączności, ale także z tymi wykorzystywanymi przez sojuszników z NATO.

Reklama

WB Group prezentuje także nowe rozwiązania dla swoich sprawdzonych bezzałogowców FlyEye i FT-5. FlyEye został zaprezentowany m.in. w konfiguracji retranslatora łączności dla żołnierzy wyposażonych w radiostacje piechoty Perad. Jego obecność w powietrzu wielokrotnie zwiększa zasięg komunikacji. Pokazano także nową wyspecjalizowaną głowicę do działań w warunkach nocnych dla bezzałogowców. Posiada ona tylko jedną, ale znacznie potężniejszą niż w uniwersalnej głowicy kamerę termowizyjną bez dalmierza laserowego czy wskaźnika celów. Dzięki temu FlyEye jest w stanie wykonywać misje nocne w sposób bardziej efektywny i na wyższych pułapach niż z tradycyjnymi trójsensorowymi głowicami. WB zapowiada tworzenie wielu takich wyspecjalizowanych głowic i innych ładunków użytecznych pod kątem ściśle określonych misji. Rozszerzy to wachlarz zadań, do których będą mogły zostać użyte bezzałogowce firmy.

Głowica jednosensorowa FlyEye MSPO 2022
Głowica jednosensorowa FlyEye
Autor. Maciej Szopa/Defence24

Do Defendera został zgłoszony BSP FT-5 stanowiący m.in. element systemu Gladius a także osobisty wielowirnikowiec rozpoznawczy X-Fronter. Urządzenie to może być wyposażeniem żołnierza lub funkcjonariusza służb mundurowych. Rozszerza znacząco świadomość sytuacyjną użytkownika, zapewniając mu jednocześnie możliwość bezpiecznej obserwacji podczas gwałtownie zmieniającej się sytuacji na polu walki lub w innym środowisku. Urzadzenie to cechuje się niewielką masą, co umożliwia jego przenoszenie w specjalnie przygotowanych kieszeniach oporządzenia wojskowego. Może też być zintegrowane z innymi systemami oferowanymi przez GRUPĘ WB, jak np. – także pokazywany na targach – system ochrony perymetrycznej AMSTA lub pojazdami czy BSP. Start X-Frontera odbywa się z ręki lub wyrzutni (umożliwiającej jednoczesne ładowanie osobistego bezzałogowca). To sprawia, że błyskawicznie dostarcza użytkownikowi informacji o otoczeniu.

Reklama

Na ekspozycji pokazywane były też najnowsze wersje renomowanych rozwiązań WB z zakresu łączności w tym system artyleryjski Topaz, platforma Fonet i zintegrowany system zarządzania kryzysowego PIK.

CombatMate i antydronowe ZU-23
Autor. Maciej Szopa/Defence24

Z kolei na ekspozycji plenerowej pokazywany jest wspomniany BSP Watchkeeper prezentowany w ramach partnerstwa Grupy WB z partnerem brytyjskim w ramach partnerstwa U-TacS. Celem jest zaoferowanie Siłom Zbrojnym RP taktycznego systemu rozpoznawczo-bojowego średniego zasięgu. Na ekspozycji plenerowej pokazywana jest też oferta należącej do Grupy WB  firmy Arex. Pokazywany tam wóz CombatMate na bazie pojazdu Bruiser wyposażony jest w zdalnie sterowane stanowisko Arexu z wielkokalibrowym karabinem maszynowym i zasobnikami z amunicją krążącą Warmate-TL. Rozwiązanie to jest proponowane odbiorcom zagranicznym oraz w niewielkich ilościach SZ RP na misje, w których afrykańskie pojazdy mogłyby okazać się łatwiejsze do serwisowania z uwagi na obecną infrastrukturę. Ciekawostkę stanowiła propozycja modernizacji armaty ZU-23 poprzez dodanie jej systemów celowniczych i zwiększającej zasięg amunicji podkalibrowej. Armata otrzymała także system do zwalczania komercyjnych dronów przy pomocy fal elektromagnetycznych. W efekcie na bazie popularnej lecz przestarzałej broni stworzono system antydronowy, który może zwalczać cele za pomocą śropdków zarówno soft jak i hard kill. Rozwiązanie to nadal jest testowane, w zakresie ataku elektromagnetycznego.

Komentarze