Przemysł obronny

MSPO 2022: Nowości na stoiskach Grupy WB

Radiostacja Gunica
Radiostacja Gunica
Fot. Maciej Szopa/Defence24

Na tegorocznej ekspozycji Grupy WB tradycyjnie najwięcej uwagi przyciągały bezzałogowce. Na wewnętrznej ekspozycji prezentowano rój amunicji krążącej Warmate, taktyczne bezzałogwce FT-5 i mini FlyEye, zaś na ekspozycji plenerowej pojawił się po raz pierwszy od dłuższego czasu Watchkeeper. Diabeł jednak tkwił w szczegółach, a dokładniej rozwiązaniach związanych z łącznością, a zatem dziedziną, w której Grupa jest jednym z wiodących światowych konstruktorów i producentów.

Gwiazdą wystawy jest radiostacja Guarana należącej do Grupy WB firmy Radmor. To całkowicie polskie rozwiązane umożliwiające łączność szyfrowaną, opracowane w ramach programu NCBiR. Ciężka radiostacja służy do przewożenia w pojazdach w tym np. wozach dowodzenia. Jest jednym z najważniejszych elementów w planowanym Mobilnym Taktycznym Systemie Łączności Bezprzewodowej, który umożliwia pełną interoperacyjność nie tylko z polskimi urządzeniami łączności, ale także z tymi wykorzystywanymi przez sojuszników z NATO.

WB Group prezentuje także nowe rozwiązania dla swoich sprawdzonych bezzałogowców FlyEye i FT-5. FlyEye został zaprezentowany m.in. w konfiguracji retranslatora łączności dla żołnierzy wyposażonych w radiostacje piechoty Perad. Jego obecność w powietrzu wielokrotnie zwiększa zasięg komunikacji. Pokazano także nową wyspecjalizowaną głowicę do działań w warunkach nocnych dla bezzałogowców. Posiada ona tylko jedną, ale znacznie potężniejszą niż w uniwersalnej głowicy kamerę termowizyjną bez dalmierza laserowego czy wskaźnika celów. Dzięki temu FlyEye jest w stanie wykonywać misje nocne w sposób bardziej efektywny i na wyższych pułapach niż z tradycyjnymi trójsensorowymi głowicami. WB zapowiada tworzenie wielu takich wyspecjalizowanych głowic i innych ładunków użytecznych pod kątem ściśle określonych misji. Rozszerzy to wachlarz zadań, do których będą mogły zostać użyte bezzałogowce firmy.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.