Przemysł obronny

MSPO 2022: Apache w programie Kruk to nie ostatnie słowo Boeinga

AH-64D Apache Poland MSPO JSabak
Fot. J.Sabak

Zespół koncernu Boeing z pewnością długo wspominać będzie moment, w którym podczas jubileuszowych, trzydziestych targów MSPO w Kielcach minister Mariusz Błaszczak poinformował o przesłaniu do USA zapytania ofertowego na 96 śmigłowców AH-64E Apache Guardian. Jednak ambicje amerykańskiego producenta są znacznie większe. Oferta dla Polski obejmuje nie tylko śmigłowce AH-64E Apache i CH-47F Chinook, ale też maszyny wielozadaniowe F-15EX Eagle oraz samoloty dowodzenia i dozoru przestrzeni E-7 Wedgetail, morskie P-8A Poseidon oraz tankowce KC-46A Pegasus. Ostatnie trzy określane są mianem „force multipliers", gdyż wielokrotnie zwiększają możliwości maszyn bojowych.

Śmigłowiec Longbow Apache a więc wyposażony w radar umieszczony nad wirnikiem głównym, jest w 2022 roku jedynym wiropłatem prezentowanym przez US Army. Stanowił też istotny element prezentacji przez koncern Boeing oferty dla polskich sił zbrojnych, które pierwotnie w programie Kruk miały pozyskać 32 śmigłowce uderzeniowe. Jak doskonale wiemy, minister obrony Mariusz Błaszczka poinformował w przedostatnim dniu jubileuszowego MSPO o przesłaniu Administracji USA zapytania ofertowego dla 96 maszyn wraz z niezbędnym szkoleniem i wsparciem eksploatacji.

Szybkie obliczenia pokazują, że jest trzykrotnie więcej niż pierwotnie planowano pozyskać w programie Kruk, czyli 6 pełnych eskadr po 16 śmigłowców. Po jednej dla każdej z istniejących dywizji i 2 eskadry odwodu. Jeśli przyjmiemy liczebność eskadr w których jest po 12 maszyn, co jest standardem w polskim Lotnictwie Wojsk Lądowych, to otrzymamy o dwie eskadry więcej. Jak by nie liczyć, jest to znaczna siła ognia i możliwości, nie tylko w zakresie zadań przeciwpancernych.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.