Przemysł obronny

MSPO 2022: Amunicja krążąca i inne nowości na stoisku ITWL

JET-2 ITWL MSPO 2022
Amunicja krążąca JET-2
Fot. Maciej Szopa

Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych tradycyjnie zaprezentował na MSPO bogatą ofertę swoich produktów związanych z szeroko rozumianą branżą lotniczą. Prezentowano wyroby przeznaczone zarówno dla sektora obronnego jak i cywilnego, a dwie propozycje zostały zgłoszone do nagrody Defender.

Pierwszym z produktów zgłoszonych do Defendera jest Mobilny System Rozpoznania Terenu, który startuje w kategorii „Grupa sprzętu specjalnego". Jest to rozwiązanie przeznaczone do prowadzenia obserwacji, akcji poszukiwawczych, ochrony granic i infrastruktury krytycznej. System oparty jest o terenowy pojazd interwencyjny przenoszący bezzałogowy aparat latający pionowego startu i lądowania Atrax. Stacja kontroli nad bezzałogowcem może przemieszczać się po trudnym terenie do pożądanej lokalizacji, a on sam operować o różnych porach dnia i nocy i w różnych warunkach atmosferycznych. BSP Atrax, wraz z przewidzianą dla niego głowicą optoelektroniczną, może operować w odległości do 4,5 kilometra od samochodu interwencyjnego. Maszyna może być konfigurowana jeżeli chodzi o zastosowane głowice i oprzyrządowanie, co pozwala na dostosowanie systemu do warunków działania. System powstał w ramach konsorcjum złożonego z ITWL, który jest liderem przedsięwzięcia, oraz firm WIHE i GIGACO. Stworzono go w ramach realizacji umowy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju i powstał z myślą o wsparciu działań Wojsk Specjalnych, Żandarmerii Wojskowej, MSW, Policji i Straży Granicznej.

AtraX z wozem interwencyjnym
MSPO 2022: AtraX z wozem interwencyjnym
Fot. Maciej Szopa/Defence24

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.