Reklama

Przemysł obronny

Łukasiewicz - PIAP pokaże roboty i kierowaną minę przeciwpancerną w Kielcach

Łukasiewicz PIAP
Autor. Łukasiewicz - PIAP

Już za tydzień startuje Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach, na którym Łukasiewicz – PIAP przedstawi ofertę dla służb kontrterrorystycznych, ale i sił zbrojnych. Na stanowisku 53 w hali D będzie się można zapoznać z robotami nowej generacji przeznaczonymi dla służb mundurowych i sił zbrojnych, ale też Kierowaną Miną Przeciwpancerną.

Reklama

Od 6 do 9 września w stolicy województwa świętokrzyskiego odbędzie się coroczna wystawa poświęcona obronności, na której nie może zabraknąć Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP. Bezpieczeństwo i rozpoznanie pirotechniczne na pokładach statków powietrznych, środków zbiorowego transportu i obiektów strategicznych – to tylko część tematów, które znajdą się w centrum uwagi na stoisku Łukasiewicz – PIAP.

Reklama

W trakcie tegorocznego, jubileuszowego MSPO będzie można przyjrzeć się m.in. pracy cyfrowego robota pirotechnicznego PIAP Gryf, przeznaczonego do operacji w wąskich przestrzeniach między fotelami samolotu. Manipulator robota o zasięgu ponad 2 metry może bezpiecznie otworzyć i sprawdzić schowek na bagaż podręczny nad głową pasażera. W Kielcach zadebiutuje również ciężki robot EOD – PIAP Iibis w wersji cyfrowej, służący m.in. do operacji na terenie portu lotniczego. Robot zaprezentowany zostanie z zamontowanym mobilny system STENÓS do cyfrowej radiografii bezpośredniej amerykańskiej firmy LOGOS Imaging.

Podczas MSPO 2022 zadebiutuje m.in. Mobilna Kierowana Mina Przeciwpancerna KMP/M
Podczas MSPO 2022 zadebiutuje m.in. Mobilna Kierowana Mina Przeciwpancerna KMP/M
Autor. Łukasiewicz - PIAP

Warto również zapoznać się z owocem współpracy Łukasiewicz – PIAP z Wojskowym Instytutem Techniki Inżynieryjnej z Wrocławia - Mobilną Kierowaną Miną Przeciwpancerna KMP/M. Mina jest przeznaczona do zwalczania czołgów, pojazdów opancerzonych i samochodów ciężarowych poprzez trafienie pociskiem ładunku EFP w bok (burtę) poruszającego się pojazdu z prędkością nie większą niż 60 km/h. Mobilna mina KMP/M razi samoczynnie cele, znajdujące się w oddaleniu do 80 metrów.

Reklama

KMP/M poprzez zastosowanie podwozia w postaci czterokołowej platformy mobilnej z adaptacyjnym zawieszeniem oraz napędem na wszystkie koła, dzięki czemu może ona poruszać się zarówno w zurbanizowanym jak i w trudnym, zróżnicowanym terenie. Dzięki zastosowanym systemom łączności i sterowania możliwe jest zdalne kierowanie systemem nawet na odległość jednego kilometra.

Kolejny punkt prezentacji Łukasiewicz – PIAP to integracja robota mobilnego  PIAP Patrol i minidrona Mayfly Asseco. PIAP Patrol jest średnim robotem gąsienicowym do detekcji zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych (CBRN) oraz rozpoznania i neutralizacji improwizowanych urządzeń wybuchowych (C-IED). Bezzałogowy System Powietrzny Mayfly służy do dzienno-nocnej obserwacji terenu i przeciwnika, w tym: wykrywania celów, śledzenia pojedynczych osób, obserwacji pomieszczeń w terenie zurbanizowanym oraz oceny skutków rażenia. System przystosowany jest do operowania w zróżnicowanym środowisku terenowym, nad wodą i nad lądem, w różnych strefach klimatycznych i warunkach pogodowych. 

Celem integracji PIAP Patrol i Mayfly jest zwiększenie zasięgu w zakresie rekonesansu, który realizuje robot i wykorzystanie drona jako wirtualnego masztu – źródła informacji dla operatora. Połączenie systemów UGV (Łukasiewicz-PIAP) oraz UAS (Asseco) to dla operatora systemu naziemnego nowe możliwości obserwacyjne. Platforma Mayfly pozwala na skuteczne planowanie i wykonanie misji z uwzględnieniem informacji o przeszkodach terenowych, pozyskanych z powietrza. Może służyć również jako dodatkowy kanał komunikacji, umożliwiając sterowanie platformą powietrzną, nawet przy braku widoczności anten pomiędzy operatorem a systemem UGV. W takim przypadku łączność zapewnia system UAS (Asseco), co pozwala utrzymać ciągłość i bezpieczeństwo misji.

Łukasiewicz - PIAP
Wizualizacja stoiska Łukasiewicz - PIAP na MSPO 2022
Autor. Łukasiewicz - PIAP

Z kolei na stoisku firmy JAKUSZ, będącej partnerem Łukasiewicz - PIAP, zostanie zaprezentowany robot PIAP Patrol w wersji „strong" – z nowym manipulatorem gotowym do podnoszenia pakunków o masie nawet 50 kg. 

Warszawski instytut Łukasiewicz – PIAP od ponad 20 lat opracowuje metody i środki wykorzystywane w rozpoznaniu terenu i miejscach trudno dostępnych oraz najbardziej skuteczne w wykrywaniu różnego typu zagrożeń, w tym CBRN (chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych). Wszystkie te elementy będzie można zobaczyć na stoisku 53 w hali D MSPO 2022. Więcej informacji o produktach Łukasiewicz - PIAP można znaleźć na stronie www.antyterroryzm.com.

Reklama

Komentarze

    Reklama