Przemysł obronny

Grupa WB modernizuje obronę przeciwlotniczą sojusznika z NATO

Autor. Grupa WB

Zakład Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX (część GRUPY WB) zakończył etap modernizacji sprzętu przeciwlotniczego jednego z państw NATO. W ramach podpisanej w 2021 roku umowy ulepszono zestawy artyleryjskie sojusznika z Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego do standardu ARM-28. Poprawiło to charakterystyki sprzętu i zwiększyło jego zdolności bojowe - podała spółka w komunikacie.

Reklama

Jedną z najważniejszą cech sprzętu wojskowego jest podatność modernizacyjna. Systemy bojowe eksploatowane są kilka dekad i w tym czasie są modyfikowane lub modernizowane. Dzięki poprawie parametrów starsze rozwiązania mogą nadal być wykorzystywane przez siły zbrojne i spełniać swoje funkcje na współczesnym polu walki.

Reklama

Wchodząca w skład GRUPY WB spółka AREX specjalizuje się w zaawansowanym osprzęcie elektromechanicznym wykorzystywanym w różnych systemach bojowych. Elementem oferty przedsiębiorstwa z Gdyni jest modernizacja zestawów przeciwlotniczych ZU-23-2 do standardu ARM-28. Grupa WB nie ujawniła, do jakiego państwa należą zmodernizowane zestawy, ale tego rodzaju zestawy są używane - obok Polski - m.in. przez Estonię i Grecję, Bułgarię.

Autor. Grupa WB

Pakiet modernizacyjny charakteryzuje modułowa budowa. Dzięki temu można łatwo i szybko zintegrować nowe bloki funkcjonalne z oryginalnym zestawem. Modułowość ARM-28 umożliwia wykonywanie szybkich polowych napraw sprzętu.

Reklama

Sprzęt doprowadzony do standardu ARM-28 nabrał nowych cech użytkowych. Dzięki cyfrowo sterowanym napędom elektrycznym możliwe było uzyskanie precyzyjnego naprowadzania oraz dużych prędkości przerzutu uzbrojenia. Zestaw nadal wyposażony jest w awaryjny napęd ręczny. Pulpit operatora pozwala na zaprogramowanie stref zakazanych.

Naprowadzanie zestawu na cel może być wykonywane ręcznie, półautomatycznie lub automatycznie z zewnętrznego systemu kierowania ogniem. Modernizacja pozwoliła również zmniejszyć liczbę osób obsługi zestawu przeciwlotniczego. Elementem pakietu modernizacyjnego ARM-28 jest również nowoczesny celownik optoelektroniczny. Pozwala na prowadzenie ognia z zestawu przeciwlotniczego zarówno amunicją OFZT i BZT starszego wzoru, jak też nowoczesną amunicją podkalibrową APDS-T.

Zakład Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX specjalizuje się w projektowaniu i produkcji rozwiązań dla rynku cywilnego i wojskowego. Ponad ćwierć wieku doświadczenia w branży pozwoliło zbudować rozpoznawalną, solidną i rzetelną markę. Spółka produkuje zestawy treningowe dla różnych typów uzbrojenia, systemy sterowania napędami sprzętu wojskowego, a także systemy bezzałogowe.

AREX jest też dostawcą systemów elektroenergetycznych przeznaczonych dla infrastruktury kolejowej i drogowej. GRUPA WB jest zatrudniającym blisko 1,5 tys. osób polskim producentem nowoczesnych rozwiązań technicznych, którego udziałowcem jest Polski Fundusz Rozwoju. Przedsiębiorstwo działa globalnie na rynku systemów łączności, zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego, transportu, energetyki, elektromobilności i obronności.

Komentarze (2)

  1. DIM1

    Kurczę, a nie dopisałem... autorzy podają, że greckie siły zbrojne posiadają jeszcze aż 505 holowanych ZU-23-2.

  2. DIM1

    Reklamowałem na forach jak mogłem... ale nie mam pojęcia, czy to Grecja kupiła ? Widzę jedynie pojawiające się ostatnio artykuły w stylu www kropka enoplos kropka gr /2022/08/arex-zu-23-2 kropka html Grecy wiem, że instalowali swe ZSU na NRD-owskich bmp-1. Następnie prezentowali to także Cyprowi, a teraz pewnie Ukrainie ? Taki łączony zestaw bardzo chwalili, jako wszędzie mogącą łatwo dojechać broń przeciwdesantową, na wyspy.