Reklama

Przemysł obronny

CANiK na MSPO 2023 – nie tylko pistolety

Venom LR, Canik, MSPO2023, armata 30 mm
ZSMU Trakon uzbrojony w 30 mm armatę Venom LR.
Autor. Mateusz Multarzyński / Defence24

Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach całe stoisko firmy Garand zostało poświęcone szerokiej ofercie tureckiego producenta broni strzeleckiej – przedsiębiorstwa Samsun Yurt Savunma, właściciela marki CANiK.

Reklama

Firma Samsun Yurt Savunma (SYS), która rozpoczęła działalność w 1998 roku, to siódmy co do wielkości producent broni strzeleckiej na świecie. Co minutę jego zakłady opuszcza nowy pistolet. Z rocznym wolumenem na poziomie ponad 450 tys. sztuk broni przedsiębiorstwo stało się jednym z najważniejszych dostawców w tureckim przemyśle obronnym, specjalizującym się w projektowaniu i produkcji uzbrojenia strzeleckiego oraz akcesoriów do broni.

Reklama

SYS pod marką CANiK produkuje 4,5 tys. wielkokalibrowych karabinów maszynowych kalibru 12,7 mm oraz 450 tys. pistoletów rocznie. Obecnie firma eksportuje 95 proc. produkcji do 69 krajów na całym świecie. Największym rynkiem są Stany Zjednoczone, gdzie od 2010 r. działa CANiK USA, joint venture z Century Arms. Filia ta dysponuje m.in. zakładem produkcyjnym w Vermont. Ponad 4 miliony pistoletów CANiK pozostają w aktywnej służbie na całym świecie.

Podczas tegorocznego MSPO zaprezentowano szeroką ofertę broni krótkiej marki Canik.
Podczas tegorocznego MSPO zaprezentowano szeroką ofertę broni krótkiej marki Canik.
Autor. Mateusz Multarzyński / Defence24

Pistolety TP

Najbardziej rozpoznawalnym produktem marki CANiK są pistolety serii TP ("Tactical Pistol" tudzież "Tabancasi Polis" – tur. "pistolet policyjny"). To pierwsza konstrukcja SYS na szkielecie polimerowym, z bijnikowym mechanizmem uderzeniowym i bez bezpiecznika zewnętrznego.

Reklama

Pistolety serii TP znajdują się na wyposażeniu zarówno tureckich jednostek specjalnych (policyjnych, żandarmerii wojskowej oraz morskich), jak i wielu zagranicznych. Jednym z użytkowników jest ukraińska policyjna jednostka kontrterrorystyczna KORD.

Pistolet Canik Mete Micro Comact kal. 9 mm.
Pistolet Canik Mete Micro Comact kal. 9 mm.
Autor. Mateusz Multarzyński / Defence24

W Kielcach można było zobaczyć zarówno egzemplarze przeznaczone dla strzelców sportowych, jak i do użytku służbowego. Nie zabrakło też najmniejszych pistoletów w ofercie tureckiego producenta – CANiK Mete Micro Comact kal. 9 mm, w tym wariantów wyposażonych w magazynek o powiększonej stopce, mieszczący 15 sztuk amunicji (w standardowym mieści się 12 nabojów). Na niektórych egzemplarzach zamontowane były mikrokolimatory Mecanik MO1 i MO2, które stanowią kolejny element bogatej oferty firmy SYS.

M2HB Made in Türkiye

W Kielcach zaprezentowane zostały również 12,7 mm karabiny maszynowe M2 QCB produkowane przez SYS pod marką CANiK. Warto podkreślić, że turecki producent jest jedną z pięciu firm na świecie produkujących słynną "pięćdziesiątkę", czasem zwaną "półcalówką".

W ramach projektu Platform Machine Gun (PMT 12.7) prowadzonego przez turecką Prezydencję Przemysłu Obronnego (SSB), mającego na celu stworzenie krajowego, przeciwlotniczego wielkokalibrowego karabinu maszynowego zasilanego amunicją 12,7 x 99 mm, inżynierowie SYS w 2018 r. opracowali turecką odmianę M2 QCB z szybkowymienną lufą.

W ciągu ostatnich trzech lat poczyniono 10 mln dolarów inwestycji w badania i rozwój oraz przekazano ponad 30 mln dolarów na industrializację projektu krajowego karabinu przeciwlotniczego 12,7 x 99 mm. Broń pomyślnie przeszła wszystkie procesy badawczo-rozwojowe, testowe i kwalifikacyjne. Została zaakceptowana zarówno przez Prezydencję Przemysłu Obronnego, i jaki dopuszczona do użytku w tureckich siłach zbrojnych.

Zdwojony M2 QCB zamontowany na słupkowej podstawie opracowanej w należącej do SYS firmie Unidef, a przeznaczonej dla platform morskich.
Zdwojony M2 QCB zamontowany na słupkowej podstawie opracowanej w należącej do SYS firmie Unidef, a przeznaczonej dla platform morskich.
Autor. Mateusz Multarzyński / Defence24

Na MSPO prezentowano zarówno pojedynczy egzemplarz M2 QCB, jak i zdwojony, zamontowany na słupkowej podstawie opracowanej w należącej do SYS firmie Unidef. Konstrukcja ta jest przeznaczona do platform morskich, w szczególności szybkich łodzi półsztywnych. Montaż ten może być wyposażony w aktywny system stabilizacji, minimalizujący wpływ falowania morza i ruchu łodzi na celność prowadzonego ognia. Dodatkowo karabiny wyposażono w kolimator marki Mecanik.

M2 QCB CANiK waży 38,5 kg, a żywotność lufy określono na 25 tys. strzałów. Donośność skuteczna wynosi 1830 m, a maksymalna to 6800 m.

Brytyjska "trzydziestka"

Na początku 2023 r. SYS objął 80% udziałów w brytyjskiej firmie AEI Systems, specjalizującej się m.in. w produkcji luf, systemów montażu do broni strzeleckiej dla platform morskich, lotniczych oraz lądowych, a także posiadającej w ofercie armatę rewolwerową kal. 30 mm – Venom LR (ang. "low recoil", "niski odrzut"). Jest to konstrukcja zasilana amunicją 30 x 113 mm, wywodząca się z lotniczej armaty ADEN.

Armata Venom LR została zaprojektowana z myślą o integracji ze zdalnie sterowanymi modułami uzbrojenia (ang. "remote-controlled weapon station", RCWS), gdzie zmniejszona energia odrzutu umożliwia instalację na lekkich pojazdach czy hybrydowych łodziach patrolowych. Lufa o długości 1080 mm z progresywnym, parabolicznym gwintowaniem ma gwarantować wysoką precyzję i powtarzalność, a hamulec wylotowy dodatkowo redukuje siłę odrzutu. Masa armaty to 122 kg, a jej długość całkowita wynosi 2044 mm.

Venom LR
Armata Venom LR jest gotowa do produkcji i została zaprojektowany tak, aby można było instalować nawet na stosunkowo lekkich platformach - pojazdach taktycznych 4x4 czy hybrydowych łodziach.
Autor. Mateusz Multarzyński / Defence24

Dzięki donośności skutecznej 2000 m (maksymalna wynosi 3000 m), trzem trybom strzelania: ogniem pojedynczym oraz ciągłym ze zmienną szybkostrzelnością (225 lub 1200 strzałów na minutę), zmechanizowanemu, zdalnemu napinaniu kurka z zabezpieczeniem lub uzbrojeniem armaty (elektryczny napęd, zasilanie 24 V DC/115 V AC) oraz zdalnemu przeładowaniu (pneumatyczny napęd) Venom LR jest konkurencyjną cenowo alternatywą dla armaty napędowej M230LF. Konserwacja jest uproszczona dzięki wykorzystaniu standardowego zestawu narzędzi metrycznych, co przekłada się na skrócenie czasu obsługi broni.

Armata automatyczna Venom LR jest gotowa do produkcji. Została zaprojektowana tak, aby można było integrować ją z różnymi zdalnie sterowanymi stanowiskami strzeleckimi (ZSMU). Jedną z takich konfiguracji zaprezentowano także podczas tegorocznego MSPO, wykorzystując w tym celu kolejny produkt SYS – ZSMU Trakon.

ZSMU i stabilizowane stanowiska strzeleckie

Wspomniany moduł uzbrojenia Trakon powstał w należącej do grupy SYS firmie Unirobotics. ZSMU stworzono jako efektywny kosztowo system przeznaczony do wszystkich typów platform lądowych i morskich. Może zostać wyposażony w różne typy uzbrojenia, poczynając od karabinów maszynowych kal. 12,7 mm, przez 40 mm granatniki automatyczne (np. Mk 19), 20- i 25 mm armaty automatyczne, kończąc na prezentowanej w Kielcach 30 mm armacie Venom LR.

W ofercie Unirobotics jest również lżejsza wersja ZSMU – Trakon Lite. Konstrukcja ta jest przeznaczona do instalacji na platformach lądowych, w tym bezzałogowych, czy też na czołgach podstawowych oraz szybkich, niedużych łodziach patrolowych i inspekcyjnych. Jego uzbrojenie główne może stanowić 12,7 mm karabin maszynowy lub 40 mm granatnik automatyczny. Opcjonalnie na stanowisku tym mogą być montowane lżejsze karabiny maszynowe, np. kalibru 5,56 mm i 7,62 mm.

Canik, Trakon, unirobotics
ZSMU Trakon uzbrojony w 30 mm armatę Venom LR.
Autor. Mateusz Multarzyński / Defence24

Unirobotics i wspomniany wcześniej Unidef, którego SYS jest partnerem-założycielem, od 2013 r. opracowują rozwiązań w zakresie integracji uzbrojenia z platformami powietrznymi, lądowymi i morskimi. W ciągu ostatnich ośmiu lat obie firmy stworzyły szereg zasobników z uzbrojeniem strzelckim do śmigłowców: AS532 Cougar, S-70 Blackhawk, S-60 Seahawk i CH-47 Chinook. W 2020 r. przedsiębiorstwa rozpoczęły opracowywanie rozwiązań w zakresie integracji wkm CANiK 12,7 mm QCB na platformach lądowych i morskich.

W ramach tych prac opracowano stanowiska strzeleckie wyposażone w aktywne systemy stabilizacji, wspomagane przez system informatyczny zbierający dane z czujników mierzących parametry ruchu zarówno platformy, jaki samej broni, poprawiające celność ognia w ruchu. Przede wszystkim chodzi o uzbrojenie montowane na niedużych, szybkich jednostkach pływających, wykorzystywanych m.in. przez jednostki specjalne.

MSPO 2023
W Kielcach można było również zapoznać się z ofertą odzieży taktycznej i oporządzenia indywidualnego marki Mecanik.
Autor. Mateusz Multarzyński / Defence24

W Kielcach na stoisku firmy Garand prezentowana była również szeroka oferta akcesoriów do pistoletów marki CANiK, jak również odzież taktyczna i oporządzenie indywidualne marki Mecanik.

Artykuł sponsorowany

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Seb66

    Nasz Tarnów też produkuje ròżnorodną broń strzelecką. Zastanawia jednak, że nie pokusili się o jakiś solidny moduł ZSMU np. z działkiem 23mm, granatnikiem 40mm i np. Piratem? Skoro HSW potrafi wyprodukować tylko takiego potwora jak ZSSW30, to czemu nie zrobić coś dużo lżejszego niz tamta ciężka wieża?