Strona główna

MSPO: W Polsce powstanie centrum serwisowe dla rakiet RBS15

Strzelanie rakiet RBS15 z polskiego okrętu rakietowego typu Orkan
Strzelanie rakiet RBS15 z polskiego okrętu rakietowego typu Orkan
Autor. Saab

Szwedzki koncern Saab podpisał 6 września 2022 roku z polską spółką MESKO porozumienie o utworzeniu w Polsce centrum serwisowego dla rakiet przeciwokrętowych RBS15. W porozumieniu tym ustalono zasady prowadzenia w przyszłości szkolenia dla operatorów i personelu technicznego oraz sposób realizowania wsparcia technicznego i serwisowego pocisków rakietowych oraz systemów pokładowych.

Reklama

W czasie tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, szwedzki koncern Saab i polska spółka MESKO S.A. podpisały Porozumienie o Współpracy (MoU), dotyczące możliwości utworzenia w Polsce centrum serwisowego pocisków przeciwokrętowych RBS15. Celem porozumienia jest określenie warunków współpracy w zakresie ustanowienia zdolności do serwisowania RBS15, dzięki którym polski przemysł będzie w stanie zapewnić bezpośrednie wsparcie dla Marynarki Wojennej.

Reklama

Porozumienie określa konkretne obszary współpracy, w tym między innymi szkolenia dla operatorów i personelu technicznego, wsparcie techniczne i serwisowe pocisków rakietowych oraz systemów pokładowych. Porozumienie obejmuje możliwość ustanowienia w Polsce Centrum Recertyfikacji, Serwisowania i Napraw RBS15.

„Saab, jako dostawca RBS15 dla okrętów rakietowych typu Orkan, już od wielu lat wspiera bezpieczeństwo Polski. Jesteśmy dumni, że nasz system został doceniony przez Użytkownika i wybrany dla nowych fregat typu Miecznik. Biorąc pod uwagę obecną sytuację bezpieczeństwa w Europie, to znaczące wzmocnienie zdolności MW sprawia, że stworzenie lokalnego centrum wsparcia dla systemów RBS15 staje się jeszcze ważniejsze”.
Stefan Öberg - Vice President and Head of Business Unit Missile Systems w firmie Saab.

Saab ściśle współpracuje z Mesko w tym przedsięwzięciu, które ma nie tylko przynieść bezpośrednie korzyści dla użytkownika, ale przyczyni się również do stworzenia nowych miejsc pracy i podniesienia kompetencji polskiego przemysłu.

Reklama
Nasza współpraca zagwarantuje pełną zdolność operacyjną MW poprzez zapewnienie bezpieczeństwa dostaw dla Sił Zbrojnych RP.
Jyrki Kujansuu - Prezes Saab Technologies Poland.

Rakiety RBS15 są obecnie jedynymi pociskami przeciwokrętowymi, jakie są wykorzystywane na polskich okrętach (okrętach rakietowych typu Orkan). To one również zostały wybrane przez Marynarkę Wojenną jako uzbrojenie przeciwokrętowe na nowe, polskie fregaty, budowane w ramach programu Miecznik. W ten sposób bardzo słusznie zdywersyfikowano w polskich siłach morskich uzbrojenie rakietowe, przeznaczone do zwalczania nawodnych jednostek pływających przeciwnika.

Z jednej więc strony w polskich bateriach nadbrzeżnych wykorzystywane są rakiety przeciwokrętowe naprowadzane na podczerwień typu NSM (zakupione od norweskiego koncernu Kongsberg). Z drugiej zaś strony, na okrętach Marynarki Wojennej RP stosuje się i będzie się stosować pociski „woda-woda" wykorzystujące do naprowadzania na cel aktywną głowicę radiolokacyjną. W ten sposób utrudnia się przeciwnikowi zorganizowanie skutecznej obrony przeciwrakietowej.

Dzięki obecnie podpisanemu porozumieniu, Polska będzie miała możliwość serwisowania obu typu wykorzystywanych przez siebie rakiet przeciwokrętowych. W Polsce zbudowano już bowiem Centrum Produkcyjno-Serwisowe Pocisków Rakietowych NSM w Wojskowych Zakładach Elektronicznych S.A. w Zielonce.

Komentarze (3)

  1. SpalicKreml

    Przez chwile myslalem ze mam "deja vu" ale to chodzilo faktycznie o inny typ pocisku. Defence nagral o tym film rzeczywiscie, jest na Youtubku jakby ktos szukal - "MSPO 2021: Zielonka przedłuży resurs pocisków NSM [Defence24 TV"

  2. szczebelek

    Może w przyszłości oba typy rakiet będą produkowane w Polsce na licencji...

  3. Chyżwar

    Rozsądnie, że o tą sprawę zadbano z wyprzedzeniem.