Reklama

Strona główna

MSPO 2022: Nowa odsłona urządzeń optoelektronicznych z PCO

Dzienno-nocny system celowniczy karabinka szturmowego: z Nasadką Noktowizyjną NN-1 dołożoną do Dziennego Celownika Modułowego DCM-1 Szafir i zamontowanym na lufie karabinka wskaźnikiem laserowym WL-1T
Dzienno-nocny system celowniczy karabinka szturmowego: z Nasadką Noktowizyjną NN-1 dołożoną do Dziennego Celownika Modułowego DCM-1 Szafir i zamontowanym na lufie karabinka wskaźnikiem laserowym WL-1T
Autor. M.Dura

Polska spółka PCO prezentuje na targach MSPO 2022 w Kielcach całą gamę swoich produktów optoelektronicznych w tym po raz pierwszy: dzienno-nocny system celowniczy karabinka szturmowego, rewolucjonizujący „nocny” sposób działania pojedynczego żołnierza.

Reklama

W czasie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego 2022 w Kielcach Spółka PCO S.A. przygotowała swoje główne stoisko targowe w Hali C w ramach ekspozycji Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Poza całą gamą sprawdzonych już przyrządów optoelektronicznych zaprezentowano również szereg nowości, w tym -po raz pierwszy, m.in. dzienno-nocny system celowniczy karabinka szturmowego oraz nową głowicę optoelektroniczną GOS-1 „Aurora".-

Reklama

W skład dzienno-nocnego systemu celowniczego karabinka szturmowego wchodzą: dzienny celownik modułowy DCM-1 „Szafir" (składający się z nasadki termowizyjnej NT-2 lub noktowizyjnej NN-1 oraz wskaźnika laserowego WL-1T. W czasie MSPO 2022 prezentowane są w „metalu" obie wersje tego rozwiązania.

Dzienno-nocny system celowniczy karabinka szturmowego: z Nasadką Noktowizyjną NN-1 dołożoną do Dziennego Celownika Modułowego DCM-1 "Szafir"
Dzienno-nocny system celowniczy karabinka szturmowego: z Nasadką Noktowizyjną NN-1 dołożoną do Dziennego Celownika Modułowego DCM-1 "Szafir"
Autor. M.Dura

Jest więc dzienno-nocny system celowniczy karabinka szturmowego: z Nasadką Noktowizyjną NN-1 dołożoną do Dziennego Celownika Modułowego DCM-1 „Szafir. Przy czym „Szafir" jest to połączenie lunetki celowniczej LDK-4 o czterokrotnym powiększeniu (PCO produkuje kilka wersji celownika z siatką dostosowaną do konkretnego typu broni), zapewniającej celne strzelanie na dystansach do 600 m i miniaturowego kolimatora MK-1 do celowania podczas walki na bliskich odległościach. Na karabinku tej wersji zamontowano dodatkowo wskaźnik laserowy WL-1T na szynie montażowej przy lufie.

Reklama

Jest również wersja dzienno-nocnego systemu celowniczego z Nasadką Termowizyjną NT-2 dołożoną do Dziennego Celownika Modułowego DCM-1 „Szafir". Pokazało to, że nasadki NT-2 i NN-1 rzeczywiście można z łatwością montować na szynie montażowej: Picatinny zgodnie ze STANAG 2324 lub NATO Rail zgodnie ze STANAG 4694.

Dzienno-nocny system celowniczy karabinka szturmowego: z Nasadką Termowizyjną NT-2 dołożoną do Dziennego Celownika Modułowego DCM-1 „Szafir”
Dzienno-nocny system celowniczy karabinka szturmowego: z Nasadką Termowizyjną NT-2 dołożoną do Dziennego Celownika Modułowego DCM-1 „Szafir”
Autor. M.Dura

Zadaniem okularu nasadki umieszczonej przed „optyką" celownika dziennego jest wprojektowanie obrazu z ekranu do układu lunetki przy zachowaniu jak najwyższej jakości. Zapewniono przy tym szczelność połączenia okularu nasadki z lunetą celowniczą, co redukuje światło emitowane przez wyświetlacz OLED, mogące zdradzić miejsce pobytu użytkownika. Dodatkowo po założeniu nasadek, które mają jednostkowe powiększenie optyczne (1×), nie trzeba ponownie przestrzeliwać broni.

Z kolei zadaniem wskaźnika laserowego WL-1T jest: oznaczanie celów za pomocą promienia lasera, pracującego w zakresie promieniowania widzialnego (520 nm) i bliskiej podczerwieni (830 nm), oświetlanie obiektów dla przyrządów noktowizyjnych (światłem w podczerwieni w zakresie niewykrywalnym przez starej generacji systemy noktowizyjne – stosowane np. w armii rosyjskiej) oraz obezwładnianie przeciwnika poprzez oślepianie promieniowaniem z zakresu widzialnego.

Wskaźnik laserowy WL-1T
Wskaźnik laserowy WL-1T
Autor. M.Dura

Stałą częścią ekspozycji PCO na MSPO są: Monokular Noktowizyjny MU-3ADM „Koliber", Lotnicze Gogle Noktowizyjne PNL-3M „Orlik" jak również właśnie wprowadzany do produkcji Modułowy Zestaw Noktowizyjny MZN-1. Jest to to najnowszy wyrób PCO S.A. tego rodzaju przeznaczony dla indywidualnego żołnierza. W jego skład wchodzą: monokulary noktowizyjne, mostek do łączenia je w gogle oraz flip-up do montażu na hełmie.

Dzięki swojej modułowej konstrukcji, jest to produkt od razu przygotowany do wprowadzanych w nim zmian w przyszłości, w tym związanych z modernizacjami oraz łączeniem termowizji i noktowizji. W nowym zestawie noktowizyjnym MZN-1 dodatkowo poprawiono również samą konstrukcję, wykorzystując stopy aluminium i tytanu oraz wysokoudarowe tworzywa sztuczne (co wpłynęło na zmniejszenie masy do nieco ponad 600 gramów i zwiększenie wytrzymałości w porównaniu do wcześniejszych gogli – np. typu MU-3M).

Modułowy Zestaw Noktowizyjny MZN-1
Modułowy Zestaw Noktowizyjny MZN-1
Autor. M.Dura

Zaproponowano przy tym takie rozwiązanie, by każdy z monokularów mógł być niezależnie odchylany bez zawadzania o hełm, a także położony na hełmie w sposób minimalizujący sylwetkę żołnierza, co przy jednoczesnym automatycznym wyłączeniu zasilania monokulara, utrudnia wykrycie go przez przeciwnika. Ponadto monokular za pomocą uchwytu z zasilaczem może być montowany na broni i współpracować z celownikami kolimatorowymi.

Jako wyposażenie indywidualne w czasie MSPO 2022 prezentowane są również lornetka termowizyjna NPL-1T „Agat", lornetka noktowizyjna NPL-1M „Brom", celownik kolimatorowy CK-1T, monokular termowizyjny MT-1 (najmniejsze urządzenie w tej technologii w ofercie PCO i jedno z najmniejszych oraz najlżejszych na świecie), strzelecki celownik termowizyjny SCT „Rubin" oraz noktowizor strzelecki PCS-20.

Oddzielną część ekspozycji spółki PCO stanowią rozwiązania przeznaczone dla pojazdów oraz systemów uzbrojenia. Wśród wystawianych produktów znajdują się m.in.: celownik termowizyjny CTP-1 „Piorun" (przeznaczony dla przenośnego zestawu przeciwlotniczego „Piorun"), kamery termowizyjne: KMW-3 „Temida" (zastosowana w systemie kierowania ogniem SPZR „Poprad") i KDN-1T (kamera cofania będąca elementem optoelektronicznego zestawu modernizacyjnego dla czołgów Leopard 2A4) oraz peryskopowy celownik termowizyjny PCT-72. Szczególną uwagę wzbudziła jednak nowa głowica optoelektroniczna GOS-1 „Aurora".

Głowica optoelektroniczna GOS-1 „Aurora”
Głowica optoelektroniczna GOS-1 „Aurora”
Autor. M.Dura

Głowica ta jest obecnie elementem 23 mm przeciwlotniczego zestawu rakietowo-artyleryjskiego „Pilica", ale może być też wykorzystywana w systemach kierowania ogniem uzbrojenia pokładowego oraz systemach obserwacyjno-celowniczych. Umożliwia bowiem precyzyjne śledzenie celu we współpracy z videotrackerem oraz prowadzenie obserwacji dookólnej. W skład głowicy wchodzą: kamera termowizyjna chłodzona KMW-3 (zakres 3-5 μm), kamera telewizyjna KTVD-1M i dalmierz laserowy o wysokiej częstotliwości repetycji.

Rozwiązania spółki PCO są prezentowane na MSPO 2022 w hali C w pawilonie wystawienniczym Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz na pojazdach wystawionych na terenie zewnętrznym.

Reklama

Komentarze

    Reklama