Strona główna

MSPO 2022: Babcock z „Miecznikiem” i fregatą typu 31

Model fregaty A-140 prezentowany na tragach MSPO 2022
Fot. M.Dura

Elementem przewodnim ekspozycji „brytyjskiej" firmy Babcock na MSPO 2022 był model okrętu Arrowhead 140 – okrętu, który stał się bazą zarówno dla brytyjskich fregat typu 31 (Inspiration), jak i dla polskich fregat budowanych w ramach programu „Miecznik". I to właśnie „Miecznik" był najważniejszym tematem rozmów prowadzonych z Brytyjczykami w czasie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Firma Babcock w żadnym wypadku nie powinna być klasyfikowana tylko jako brytyjska stocznia. Jest to bowiem tak naprawdę międzynarodowa firma obronna działająca przede wszystkim w takich krajach, jak: Wielka Brytania, Australia, Kanada, Francja i RPA, z eksportem na dodatkowe rynki. Zgodnie z oficjalną deklaracją Babcocka w ofercie tej firmy są „produkty i rozwiązania usługowe, które zwiększają możliwości obronne naszych klientów i krytyczne zasoby. Nasza działalność opiera się na dogłębnym zrozumieniu integracji technologii i inżynierii, zarządzaniu infrastrukturą oraz specjalistycznych szkoleniach. Pomagamy naszym klientom na całym świecie w opłacalny sposób poprawić wydajność, niezawodność i dostępność ich najważniejszych zasobów".

W Polsce firma Babcock jest obecnie kojarzona przede wszystkim z programem „Miecznik". Na początku 2022 roku poinformowano bowiem, że to właśnie na bazie brytyjskiego projektu okrętu Arrowhead 140 mają zostać zbudowane trzy nowe fregaty dla polskiej Marynarki Wojennej. Widać to było również w czasie tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. To w czasie MSPO podpisano bowiem z Babcockiem dwie umowy związane z programem „Miecznik". Pierwsza z nich dotyczyła wykonania projektu technicznego (Class Design) polskich fregat i ma się zakończyć dostarczeniem pakietu dokumentacji projektowej organowi klasyfikacyjnemu i zamawiającemu.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.