MSPO 2016: Iron Dome i SPYDER. „Dolne piętro” obrony powietrznej z Izraela

7 września 2016, 17:02
Iron Dome.1

Podczas trwających w Kielcach targów MSPO 2016 izraelski koncern Rafael Advanced Defense Systems prezentuje systemy uzbrojenia, w tym przeciwrakietowe i przeciwlotnicze zestawy krótkiego zasięgu Iron Dome oraz SPYDER.

Czytaj więcej: Nowy Serwis Specjalny MSPO.Defence24.pl - Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Zapraszamy.

Jednym z elementów wystawy Rafaela jest niezmiennie demonstrowany od kilku lat system Iron Dome (Żelazna Kopuła) przeznaczony do obrony punktowej przed zagrożeniami bardzo krótkiego zasięgu, takimi jak rakiety (do 70 km), pociski artyleryjskie i moździerzowe kalibru 155 mm. System ten jest obecnie podstawowym i operacyjnie gotowym elementem izraelskiej obrony przeciwrakietowej. Uzupełnia go Arrow 2 o większym zasięgu, trzecim elementem jest wprowadzany David’s Sling.

Izraelska firma utrzymuje, że Iron Dome może przechwytywać różne cele, w tym pociski rakietowe/artyleryjskie o zasięgu od 4 kilometrów do około 70 kilometrów. System działa efektywnie niezależnie od warunków pogodowych, w tym przy niskim pułapie chmur, deszczu, mgle i w trakcie burzy piaskowej. Ze względu na przechwytywanie obiektów stwarzających zagrożenie w małej odległości, Iron Dome jest w pełni zautomatyzowany. Udział człowieka jest minimalny. Po wykryciu wystrzelonego obiektu radar określa przewidywaną trajektorię pocisku i miejsce uderzenia. Dzięki posiadanej mapie terenów zamieszkałych, Iron Dome podejmuje decyzję, czy dany obiekt będzie przechwytywany, czy nie. Jeśli komputer przewiduje, że rakieta lub pocisk moździerzowy spadnie na teren niezamieszkały, system nie reaguje. W innym przypadku w stronę zagrożenia wystrzeliwana jest albo jedna, albo dwie rakiety przechwytujące Tamir. Iron Dome może śledzić wiele celów jednocześnie. Koszt jednostkowy rakiety Tamir to około 50 tysięcy dolarów, a baterii około 50 milionów dolarów. Czas życia rakiety bez konieczności remontów to 15 lat.

Iron Dome
Izraelskie pociski przeciwlotnicze na MSPO. Fot. Robert Czulda

Na standardową baterię Irom Dome składają się trzy elementy. Pierwszym są wspomniane rakiety Tamir, znajdujące się w mobilnej wyrzutni. W standardowej wyrzutni mieści się do 20 rakiet. Bateria nie ma stałej liczby wyrzutni – to zależy od użytkownika i jego potrzeb operacyjnych. Standardowo są to trzy lub cztery wyrzutnie. Tamir posiada głowicę wybuchową i zapalnik zbliżeniowy. Każda wyrzutnia jest samodzielna, a więc może być rozmieszczona z dala od centrum dowodzenia. Wówczas wymiana informacji następuje bezprzewodowo. Według dostępnych informacji jedna bateria jest w stanie zabezpieczyć do 150 km2 powierzchni. Tamir ma około 3 metrów długości i rozwija prędkość 700 m/s. Jego zasięg wynosi 10 do 15 km przeciwko pociskom rakietowym i 5 do 10 km przeciwko celom aerodynamicznym. Masa głowicy to około 11 kilogramów.

Drugim elementem systemu Iron Dome jest kontenerowy zespół dowodzenia i kierowania ogniem (Battle Management & Control Unit), w którym znajduje się w standardowej konfiguracji pięć stanowisk operacyjnych: dowódcy, operatora sytuacji, operatora systemu oraz dwóch operatorów odpowiedzialnych za przechwytywanie celu. Za ten komponent odpowiedzialna jest firma mPrest Systems z Petah Tikwy, produkująca oprogramowanie, w połowie będąca własnością Rafael Advanced Defense Systems. Ten element Iron Dome znany jest jako Iron Glow.

Trzecim elementem jest naziemny radiolokator na platformie kołowej (Multi-Mission Radar). Każda bateria posiada własny, mobilny radar ze skanowaniem elektronicznym z antenami aktywnymi (AESA) pasie S EL/M-2084 MMR (Multi Mision Radar) od IAI (Elta System). Nie tylko wykrywa on zagrożenie w powietrzu, ale także określa miejsce wystrzelenia danego celu oraz przewiduje miejsce uderzenia (z dokładnością do 125 metrów w promieniu do 50 kilometrów w przypadku pocisków artyleryjskich). EL/M-2084 pełni również funkcję radaru kierowania ogniem – dane są przesyłane w czasie rzeczywistym do rakiety Tamir, która może dzięki nim korygować swój lot. W przypadku małych obiektów, takich jak pociski artyleryjskie i moździerzowe, zasięg wykrywania wynosi około 100 kilometrów, a w przypadku większych, jak samoloty i śmigłowce, do 250 kilometrów. Jego dużą zaletą jest to, że EL/M-2084 wykorzystywany jest również przez inne systemy izraelskiej obrony przeciwrakietowej, w tym David’s Sling (Proca Dawida) oraz SPYDER-MR. Według danych producenta, EL/M-2084 może śledzić do 1,1 tysiąca celów. Nie jest to radar dookólny – jego promień działania to 120 stopni w azymucie.

Rafael
Morski wariant systemu Iron Dome - C-Dome. Fot. Robert Czulda

Z punktu widzenia Izraela jest to jednak wystarczające, bowiem zagrożenie – albo rakiety palestyńskich organizacji Islamski Dżihad u Hamas, albo libańskiego Hezbollahu – nadlatują z przewidywanych kierunków, a „obejście” radaru i uderzenie z innego kierunku jest praktycznie niemożliwe. Co więcej, sieć radarowa w Izraelu jest na tyle gęsta, że obiekt zostałby najprawdopodobniej wykryty przez inny radar. Jednocześnie El/M-2084 może się obracać. Radar ten jest na tyle mały, że można go transportować na pokładzie samoloty C-130 Hercules.

Koncepcja projektu Iron Dome powstała w 2004 roku. Kilka miesięcy później rozpoczęto pierwsze prace. Gotowość systemu została ogłoszona w marcu 2011 roku. Od tego czasu Iron Dome odegrał kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom Izraela w kilku kolejnych wojnach z Palestyńczykami, w tym w trakcie operacji „Protective Edge” w 2014 roku, kiedy to rozmieszczono operacyjnie dziesiątą baterię. Końcowa skuteczność podczas „Protective Edge” systemu została oszacowana na 90 procent (735 cele przechwycone, 70 rakiet chybiło), podczas gdy w trakcie operacji „Pillar of Defense” wyniosła ona 84 procent (wówczas działały cztery baterie, pięć na koniec operacji). Docelowo Izrael chce posiadać 15 operacyjnych baterii. Obecnie rozwija się także morską wersję systemu, znaną jako C-Dome.

SPYDER

Podczas MSPO 2016 Rafael Advanced Defense Systems pokazuje również wspomniany system SPYDER (Surface-to-air PYthon and DERby) w wersjach SR (Short Range), przeznaczony do przechwytywania samolotów, śmigłowców, bezzałogowych statków powietrznych, a także pocisków artyleryjskich dużego kalibru. Wersją średniego zasięgu jest SPYDER ADS-MR (Air Defense System Medium Range). O ile wersja SPYDER SR, operująca z wyrzutni pochyłej, może razić cele w zasięgu od kilometra do 15 kilometrów na pułapie od 20 metrów do ponad 9 kilometrów, SPYDER MR (wyrzutnia pionowa) ma zasięg około 35-50 kilometrów i pułap ponad 16 kilometrów.

SPYDER składa się z transportera kołowego i rakiet klasy powietrze – powietrze Derby i Python 5, które zostały przystosowane do wersji lądowej. Rakieta Derby posiada radar aktywny, podczas gdy Python 5 głowicę w podczerwieni. Według firmy Rafael Advanced Defense Systems (przy współpracy z Israel Aerospace Industries) zaletą rakiet Python 5 jest to, iż mogą być odpalane bardzo blisko od celu lub gdy ten jest znacznie oddalony (BVR – Beyond Visual Range). Rakieta wyposażona jest w bezwładnościowy system nawigacji (INS – Inertial Navigation System), detektor ogniskowej matrycy (FPA – Focal Plane Array) oraz pracujący w podczerwieni system zabezpieczający przed działaniem przeciwśrodków (IRCCM – Infrared Counter-Countermeasures).

Python 5 dla wersji SPYDER SR posiada zdolność namierzania celów po odpaleniu (LOAL – Lock On After Launch) lub przed (LOBL – Lock On Before Launch), a wersji SPYDER MR tylko LOAL. Wóz dowodzenia i kontroli (CCU – Command and Control Unit) wykorzystuje radar skanowania fazowego (AESA) Elta EL/M 2106 ATAR 3D dla SPYDER-SR, podczas gdy SPYDER-MR korzysta ze stacji radiolokacyjnej EL/M-2084, będących również na wyposażeniu wspomnianego Iron Dome. Zasięg wykrywania EL/M-2106 to 70-110 km w przypadku samolotów, do 40 km (śmigłowce) lub 40-60 km (bezzałogowe statki latające). Kołowa platforma SPYDER (Missile Firing Unit) posiada rakiety zarówno z głowicami z radarem aktywnym (RF) jak i w podczerwieni (IIR).

Rafael
System Spyder w wersji o wysokiej mobilności. Fot. Rafael

Warto nadmienić, że w tym roku Rafael Advanced Defence Systems zaprezentowały nową wersję systemu, a więc HMS (High Mobility SPYDER), na którą składa się wyrzutnia z czterema rakietami I-DERBY-ER, system dowodzenia i kontroli, sensory optoelektroniczne Toplite oraz sieć łączności BNET (Broadband MANET IP). Wszystko umieszczono na jednej platformie gąsienicowej. Dzięki zastosowaniu rakiety I-DERBY-ER, promień przechwytywania wzrósł do 30 kilometrów.

Pozostałe propozycje Rafaela

Prócz systemów Iron Dome i SPYDER w trakcie MSPO Izraelczycy z  firmy Rafael zaprezentowali również rakietę z powietrze-powietrze z radarem aktywnym I-DERBY do zwalczania celów na krótkim dystansie i poza linią rozpoznania wzrokowego (BVR). Jej maksymalny zasięg deklarowany to 100 km. Rafael promował również SPICE-250, a więc bombę szybującą powietrze-ziemia o zasięgu 100 km, system aktywnej obrony lekkich, średnich i ciężkich pojazdów rodziny Trophy, przeciwpancerne pociski kierowane Spike, a także systemy morskie, w tym bezzłogowy pojazd pływający Protector USV (Unmanned Surface Vehicle), przeciwtorpedowe systemy TORBUSTER i SUBSCUT oraz system obrony przed rakietami przeciwokrętowymi C-GEM.

Robert Czulda

Czytaj więcej: Nowy Serwis Specjalny MSPO.Defence24.pl - Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Zapraszamy.

KomentarzeLiczba komentarzy: 230
DentalSn
sobota, 4 lutego 2017, 20:40

Кто нибудь делал себе имплантацию зубов? Знаешь Марк, я вот что прочитал. Врачи и пациенты всего мира склоняются к тому, что имплантация зубов сегодня является основным видом протезирования зубов. Существуют следующие виды имплантации зубов: классическая имплантация, одноэтапная имплантация, базальная имплантация. Вот на что надо ответить: Какой тип имплантации выбрать - двухэтапный или одномоментный?. Думаю более подробно можно почитать это: экспресс имплантация зубов без разрезов стоимость . На смену привычному пломбированию пришла реставрация зубов. Название методики говорит само за себя, подробнее почитайте это - эстетическая реставрация зубов винирами цена . Гнеушев Ким: Пластиночные съёмные зубные протезы из пластмассы. Преимущества: самый недорогой способ протезирования зубов, подробно протезирование можно прочитать это - стоматологии протезирование зубов , композитных виниров. А вот какие я еще нашел интересные статьи на эту тему: Имплантация зубов в клинике «Dental Guru»: современное решение при потере зубного корня Реставрация зубов – позвольте себе красивую улыбку Имплантация зубов: эффективное решение для каждого Ведерников Наум: А эти статьи про стоматологию думаю полезно прочитать каждому: Как ухаживать за имплантатами Лечение зубов во время беременности Лечение кисты зуба без удаления

GregoryCom
poniedziałek, 23 stycznia 2017, 18:00

Александр Овечкин в матче против «Виннипега» забросил две шайбы и сделал результативный пас на Никласа Бекстрема и таким образом стал первой звездой игрового дня в НХЛ. http://www.alt.kp.ru/daily/26603/3619231/ http://www.alt.kp.ru/daily/26603/3619231/ - Новость

FozzMn
wtorek, 10 stycznia 2017, 09:36

SmartChatno er en norsk livechat desktop plattform for bedrifter og s Freewnload Min Boligpris Min Add to my list Share this app Screenshots. http://nordic-slots.pw/golden-tiger-casino-no-deposit-bonus-code/1728 - golden tiger casino no deposit bonus code http://nordic-slots.pw/spilleautomater-slots/579 - spilleautomater slots Kunne mer penger ha reddet livet til Anna Kristin Gillebo Backlund? http://nordic-slots.pw/no-download-casino-slots/1085 - no download casino slots http://nordic-slots.pw/casino-online-gratis-tragamonedas-sin-descargar/1738 - casino online gratis tragamonedas sin descargar Skrevet i Reise Discover the Hidden Valley Springs Manila Travel Guide Enten du onsker a besoke de lokale markedene og tilbringe dagen shopping eller. http://nordic-slots.pw/best-online-slots-free/3200 - best online slots free http://nordicslots.pw/slot-break-away-free/4211 - slot break away free Totalt 10000kr ogill her Vurderingeespins ved Her hos NorskCasinotipscom legger vi stor vekt pa at alle online casino vi. http://nordic-slots.pw/spill-lotto-p-nettet/4241 - spill lotto pa nettet http://nordicslots.pw/slot-machine-gratis-break-da-bank-again/2912 - slot machine gratis break da bank again For mange av oss casinospillere er freespins populrt og her hos Norske Casino, Freespins, Spilleautomat, Hent Freespins 50kr Gratis +nt. http://nordicslots.pw/spille-gratis-spill-plattform/4479 - spille gratis spill plattform Safe Regalia Dykkerne skulle reparere skadene som ble pafort Oseberg B etter en tysk ubat traff det enen staget i 1986 En englesk sveiser og dykker foran et. Det finnes en rekke sakalte norske casino a velge mellom Norske Losningen for disse er a benytte seg av nettcasinoene sitt tilbud om a spille casino gratis. http://nordic-slots.pw/casino-copenhagen-tilbud/4497 - casino copenhagen tilbud http://nordic-slots.pw/casinoguide/3726 - casinoguide http://nordic-slots.pw/spilleautomater-ladies-nite/2807 - spilleautomater Ladies Nite http://nordicslots.pw/slot-star-trek/4018 - slot star trek http://nordic-slots.pw/go-wild-casino-download/647 - go wild casino download Sko Pa Nett Du kan nyte lavere pris og gratis frakt Adidas Stan Smith Norge Hettegenser,Adidas Innesko,Adidas Fotball,Adidas Superstar Sko,Adidas Vm. http://nordic-slots.pw/radio-norges-spilleliste/1648 - radio norges spilleliste http://nordicslots.pw/kjp-sjokolade-p-nett/824 - kjop sjokolade pa nett Terning-poker er veldig likt det kjente spillet Yatzee Det er et rent terningsspill, og det betyr at det ikke er noen andre brikker, ikke engang et spill-brett, bare fem. http://nordic-slots.pw/danish-flip-spilleautomater/4133 - danish flip spilleautomater http://nordic-slots.pw/casino-online-gratis-sin-descargar/2690 - casino online gratis sin descargar NorgesAutomaten Spill tilbyr deg nye og gamle spilleautomater nettsiden om slots, NorgesAutomaten spill, og med fokus pa norske spilleautomater pa nett. http://nordicslots.pw/live-casino-texas-holdem/1295 - live casino texas holdem http://nordicslots.pw/onlinebingo-casino/4317 - onlinebingo casino Her finner du litt informasjon om Ruby - The Very Best Of Gary Holton & Casino Steel av Gary Holton & Casino Steel. http://nordic-slots.pw/candy-kingdom-spilleautomat/2324 - Candy Kingdom Spilleautomat If you do,, we can tell that Europalacecom is one of the best looking online casino. Na kan du gjore Wish Master pa norsk bade i komfort ditt eget hjem i stedet for kjoring til Det er enkel nok til a fa begynte a spille spill pa mobiltelefonen Spille. http://nordic-slots.pw/spilleautomater-go-bananas/1502 - spilleautomater Go Bananas http://nordicslots.pw/roulette-online-free/1705 - roulette online free http://nordic-slots.pw/slot-machine-great-blue/2073 - slot machine great blue http://nordicslots.pw/online-casino-bonus-without-deposit/2473 - online casino bonus without deposit http://nordic-slots.pw/europeisk-roulette-regler/3182 - europeisk roulette regler Da er du ganske sikkert et barn av 80-tallet. http://nordicslots.pw/gratis-casino-uten-innskudd/385 - gratis casino uten innskudd http://nordicslots.pw/slot-pink-panther/2721 - slot pink panther Visste du at du kan spille de aller fleste norske spilleautomater gratis pa nettet? http://nordic-slots.pw/keno-trekning-tv/939 - keno trekning tv http://nordicslots.pw/spilleautomater-flaming-sevens/3206 - spilleautomater Flaming Sevens Lr hvordan a spille poker - lr grunnleggende No Limit Hold'em med hjelpsomme tips- & lringsvideoer fra PokerStars. http://nordicslots.pw/spilleautomater-sandefjord/864 - spilleautomater Sandefjord http://nordic-slots.pw/steinkjer-nettcasino/4897 - Steinkjer nettcasino Den beste informasjonen om gratis automatspill pa nett Finn oversikt over de beste automatene tilgjengelig, og hvordan du kan spille gratis. http://nordicslots.pw/spilleautomater-vant/381 - spilleautomater vant Jeg har tastet inn bonuskoden forinn pa Gonzos Quest, men far. Redbet Sports, Casino, Poker 100 Gratisspinn Twin Spin Men kampanjen var stopper ikke der: Casino Red gir deg jevnlig gode tilbud, som Daglige gratis. http://nordic-slots.pw/slot-airport-road-warri/1586 - slot airport road warri http://nordic-slots.pw/100-innskuddsbonus-casino/2806 - 100 innskuddsbonus casino http://nordic-slots.pw/best-mobile-casino-for-android/1358 - best mobile casino for android http://nordicslots.pw/game-gratis-online-memasak/1255 - game gratis online memasak http://nordic-slots.pw/cop-the-lot-slot-free/2719 - cop the lot slot free Mikkelsen ogsatt i Forsvarsbygg vet at de gar ei uviss framtid i mote Pensjon, lonnsbetingelser og arbeidsforhold, alt er i spill Det de vet, er at. http://nordicslots.pw/spilleautomat-midnight-madness/398 - spilleautomat midnight madness http://nordic-slots.pw/drammen-nettcasino/1020 - Drammen nettcasino ComeOn er et komplett casino som tilbyr spilleautomater, rulett, blackjack, craps, odds, poker og mye mer Casinoet er spesielt tilpasset norske. http://nordicslots.pw/spilleautomater-time-machine/3830 - spilleautomater Time Machine http://nordic-slots.pw/pizza-price-slot/3823 - pizza price slot Hoye odds, mange spillmuligheter, norsk kundservice, norsk sprak og gode bonuser Du finner odds langt ned i divisjonene i fotball og en rekke spennende i Europa med et imponerende utvalg av odds, live-betting og live Streaming. http://nordicslots.pw/punto-banco-casino/4276 - punto banco casino http://nordic-slots.pw/spilleautomat-gonzos-quest/3403 - spilleautomat Gonzos Quest Norsk Jernbaneklubb Mobil og nett blir na losningen for alle som vil vite nar toget gar Barenytter seg av de trykte tabellene, opplyser NSB, som. http://nordic-slots.pw/spilleautomater-skattefritt/741 - spilleautomater skattefritt As for many other regulators/jurisdictions, Norway faces challenges regarding illegal cross-border marketing of foreign online gambling. Tone Lilleenget By folger Hoyt spill av Salmund Kyvik ogne Lilleenget By folger Skammens historie den norske stats morke sider 1814-2014 av. http://nordic-slots.pw/rulettbord-til-salgs/2056 - rulettbord til salgs http://nordicslots.pw/video-slot-immortal-romance/3934 - video slot immortal romance http://nordic-slots.pw/nettspill-casino/4735 - nettspill casino http://nordic-slots.pw/slot-udlejning/2901 - slot udlejning http://nordicslots.pw/roulette-lyrics/2874 - roulette lyrics More Sharing Servicesmer ForsidenTjenesterKultur, idrett og fritidLotteri og pengespill Lesehastighet Hoy, Normal, Lav Din internett-hastighet. http://nordic-slots.pw/casino-mage/4090 - casino mage http://nordic-slots.pw/casino-bodog-free-blackjack/1766 - casino bodog free blackjack I lopet av de tre pafolgende dagene sikret han seg en avkastning pa hele 7,4 millioner pund gjennom kortspill Fortsatt har ikke Ivey sett snurten av gevinsten. http://nordic-slots.pw/spilleautomater-leasing/3640 - spilleautomater leasing http://nordicslots.pw/norsk-rettskrivningsordbok-p-nett-gratis/431 - norsk rettskrivningsordbok pa nett gratis For greske myter omformet og behandlet legenden om Pasifa synes hun opprinnelig a ha vrt en tidlig manegudinne pa Kreta, lik den klassiske Selene. http://nordic-slots.pw/slot-games/4861 - slot games http://nordic-slots.pw/spilleautomater-jack-and-the-beanstalk/631 - spilleautomater Jack and the Beanstalk Jackpot Guiden gir deg en unik casino bonus pa €sino Euro Bruk dine bonus penger pa en jackpot spilleautomat. http://nordic-slots.pw/norsk-tipping-p-nettbrett/4086 - norsk tipping pa nettbrett Ingen kom pa konserten - Simen Rem matte spille for tomme stoler Na far alle det samme kartet Norge far ett nasjonalt beredskapskart. Vi har forberedt for deg en ny hack soknad om et nytt spill, spill som nylig ble utgitt pa Positive og beste siden av Monster Busters Hexa Blast Hack Cheat Tool. http://nordic-slots.pw/caliber-bingo-functional-games/2849 - caliber bingo functional games http://nordic-slots.pw/roulette-system-double-up/176 - roulette system double up http://nordicslots.pw/french-roulette-la-partage/772 - french roulette la partage http://nordic-slots.pw/spilleautomater-double-panda/4671 - spilleautomater Double Panda http://nordic-slots.pw/spilleautomater-pachinko/3660 - spilleautomater Pachinko Lr mer om Nordic Poker applikasjoner Velg om du vil spille pa datamaskinen eller mobilen Opprett en konto og begynne a spille. http://nordicslots.pw/spilleautomater-time-machine/3830 - spilleautomater Time Machine http://nordicslots.pw/slot-desert-treasure/4538 - slot desert treasure Startet av discostu,15 usa, las vegas, miami, new york 1 25 visn USA tur - tips? http://nordicslots.pw/titan-casino-review/528 - titan casino review http://nordicslots.pw/baccarat-professional/509 - baccarat professional Betsson ble etablert i et forsteklasses casino som anbefales til alle som er glad i casinospill Les andres casinoanmeldelser av Betsson nedenfor. http://nordicslots.pw/eurogrand-casino-review/1502 - eurogrand casino review http://nordicslots.pw/spilleautomater-indiana-jones/634 - spilleautomater indiana jones Winner Casino blir definitivt mer populrt etterhvert ved a tilby flotte premier og kampanjer, og merker seg ved a vre en brukervennlig side med morsom. http://nordicslots.pw/gratisspil-spilleautomater/971 - gratisspil spilleautomater Var hverdag vil se annerledes ut Se bilder fra Knottefestivalen sondag FIFA Fotball-VM 2015: Elfenbenskysten - Norge 12:55 -15:15 NRK 1 Komm. Spille online casino online videospill pa et casino online pa nettet og lonnsomt kontinuerlig ikke egentlig sentrert pa flaks pa egen hand Egentlig , mange de. http://nordicslots.pw/spilleautomat-wonky-wabbits/2047 - spilleautomat Wonky Wabbits http://nordic-slots.pw/spilleautomater-brevik/1611 - spilleautomater Brevik http://nordicslots.pw/europeisk-roulette-online/4769 - europeisk roulette online http://nordic-slots.pw/spilleautomater-mobil/556 - spilleautomater mobil http://nordic-slots.pw/online-casino-free-spins-uk/721 - online casino free spins uk FRI FRAKT OG RETUR O'Neill Treningsbager til dame pa nett Stilige sportsbager i forskjellige storrelser og fasonger som gir deg god plass Velkommen til. http://nordicslots.pw/jackpot-city-casino-review/1247 - jackpot city casino review http://nordic-slots.pw/norges-styggeste-rom-bad/2681 - norges styggeste rom bad Developed by Adressano MedielabAdresseavisen arbeider etter Vr Varsom-plakatens regler for god presseskikk Se ogsa Redaktoransvar Adresseavisen. http://nordic-slots.pw/admiral-slot-free-online/2123 - admiral slot free online http://nordic-slots.pw/spilleautomat-lucky-8-line/1353 - spilleautomat Lucky 8 Line Mange spilleautomater God velkomstbonus Norges mobilcasino De norske bankene som for oyeblikket lar sine kunder bruke iDEAL sine tjenester er:. http://nordicslots.pw/beste-mobil/831 - beste mobil http://nordic-slots.pw/spilleautomater-spring-break/4909 - spilleautomater Spring Break Casinoet er eid av Betsson Group og har derfor en solid aktor i ryggen som har Begynn derfor med sma innsatser eller gratis spinn, og ga etterhvert mer opp. http://nordic-slots.pw/jackpot-slots-hack/4219 - jackpot slots hack Vi retronerder er jo ofte ogsa veldig glade i tegneserier, sa hans besok setter vi stor pris pa Lilleoien har selv vrt glad i tv spill siden barnsben av, og dette har. Nar du har lrt den grunnleggende strategien kan du teste ferdighetene dine her pa Casino Guide Forst av alt tilbyr vi et gratis spill som ser noyaktig ut som det. http://nordic-slots.pw/blackjack-casino-strategy/2775 - blackjack casino strategy http://nordic-slots.pw/lobstermania-slot-app/4372 - lobstermania slot app http://nordicslots.pw/svenska-casino-guiden/1346 - svenska casino guiden http://nordicslots.pw/tjen-penger-p-nett-gratis/3258 - tjen penger pa nett gratis http://nordicslots.pw/rulette-bord/1881 - rulette bord Visste du at du kan se fotball gratis pa nettet? http://nordic-slots.pw/automat-joker-8000/3033 - automat joker 8000 http://nordicslots.pw/norgesautomaten-gratis-spill/1951 - norgesautomaten gratis spill Tornby, Hilde 2013 Estetiske lringsformer i arbeid med romanen The Absolutely True Story of a Part-Time Indian - en case studie Pareliussen, Ingar Moen. http://nordic-slots.pw/werewolf-wild-slot-game/2976 - werewolf wild slot game http://nordicslots.pw/vg-nett-spill/843 - vg nett spill Bella, pusen til Ida Sofie, er veldig glad i a leke med trada idrettsbingo Har ikke noe annet a gjore, sa da er jeg pa bingo for a fa tiden til a ga. http://nordicslots.pw/casino-euro/3629 - casino euro http://nordic-slots.pw/netent-casinos-2015/1341 - netent casinos 2015 Firmabeskrivelse Ny bingo-spillehall med 18-ars aldersgrense Rikstoto direkte pa storskjerm hver dag Alt i spill fra Norsk Tipping Velkommen til et sosialt og. http://nordicslots.pw/bonuspott-norsk-tipping/1338 - bonuspott norsk tipping Tennis er en sport som har vrt populr svrt lenge i visse deler av verden Desverre har vi ikke hatt norske utovere i verdensklassen fra Norge pa en stund. Privatlandskamp fotball Norge -Sverige 0-0 Martin Odegaard og Oppdater tabellene fra vm-fotballen for kvinner Eksempelvis gruppe E VG Nett-sporten. http://nordicslots.pw/super-slots-book/4448 - super slots book http://nordic-slots.pw/casino-red-king/481 - casino red king http://nordicslots.pw/best-casino-online-games/3376 - best casino online games http://nordic-slots.pw/spilleautomat-the-flash-velocity/2592 - spilleautomat The Flash Velocity http://nordicslots.pw/50-kr-gratis-casino/3892 - 50 kr gratis casino Det er aldri noe press pa poker websitesThe beste poker nettsteder tilbyr aw spille poker pokerspill poker bonus pokerregler pokerstrategi poker internett. http://nordic-slots.pw/casino-ottawa-carleton/3686 - casino ottawa carleton http://nordicslots.pw/norgesautomaten-casino-euro-games/4062 - norgesautomaten casino euro games Toms sko roma,Billige Toms Kvinners Classics SkoSalg-4,The Light, komfortable og slitesterke Of Billige Toms Sko pa nett Salg fra Norge Toms: En for One. http://nordicslots.pw/spillkabal/4593 - spillkabal http://nordicslots.pw/de-nye-spilleautomatene/1098 - de nye spilleautomatene Hva er det smarteste du kan gjore nar du skal tippe pa fotball pa nettet? http://nordic-slots.pw/gratis-bingo-pengar-utan-insttning/3373 - gratis bingo pengar utan insattning http://nordicslots.pw/casino-sandefjord/2191 - casino Sandefjord Mer informasjon om arrangementet kommer pa disse sidene framover Hele arkivet for NM Veteran SOK Spill og Trening XPS Trenerverktoy AKTUELT N. http://nordic-slots.pw/cop-the-lot-spilleautomat/4053 - Cop The Lot Spilleautomat Spill gratis motorsykkelspill - Nordnorgesguidens Spillside. Fotball, 3div-kamp Neset ma begynne a finne formen og klatre lenger opp pa tabellen dersom de onsker a beholde plassen i 3div Mot opp og gi gutan den. http://nordic-slots.pw/gratis-spins-casino-zonder-storting/3794 - gratis spins casino zonder storting http://nordic-slots.pw/beste-casino-bonusse/3079 - beste casino bonusse http://nordic-slots.pw/eu-casino/4690 - eu casino http://nordic-slots.pw/jackpot-casino-online/4961 - jackpot casino online http://nordicslots.pw/bingo-magix-blog/26 - bingo magix blog Finn billige sydenreiser, flybilletter, hotell, leiebil og restplasser Finn billige reiser pa SOLFAKTOR. http://nordicslots.pw/godteri-p-nett-danmark/3318 - godteri pa nett danmark http://nordicslots.pw/progressive-slots-vs-regular/4590 - progressive slots vs regular Det er enklere og tryggere enn noen gang a spille lotto over internett Glem smartkort Alt du trenger er en datamaskin og internett, og litt penger til a spille for. http://nordicslots.pw/single-deck-blackjack-strategy/2637 - single deck blackjack strategy http://nordicslots.pw/eu-casino-norge/3076 - eu casino norge Ting a gjore i Praha, Bhmen: Se TripAdvisors 141a reisende og bilder av 1 kan gjore nar du er i Praha. http://nordic-slots.pw/casino-holdem-rules/2480 - casino holdem rules http://nordic-slots.pw/online-slot-machines-for-money/2569 - online slot machines for money Casumo Casino med nytt mobilkasino og ny velkomstbonus Penger i med alt fra gratis runder og penger til reise og teknologi gadgets mens du spiller. http://nordic-slots.pw/betway-casino-download/3809 - betway casino download Gratis Frakt: 3 44 t fotball malet innlegget garn 18x12m uten holder Magnetic Football Coaching Board 2Pens + Board Eraser + Magneter. Antallet casino pa netthar vokst til det ekstreme Forskjell i kvalitet hos de ulike casino pa internett er til a ta og fole pa Mens noen er ratne tvers igjennom er. http://nordic-slots.pw/spilleautomat-avalon/3753 - spilleautomat Avalon http://nordic-slots.pw/spilleautomat-grand-crown/1046 - spilleautomat Grand Crown http://nordicslots.pw/keno-resultater-no/2471 - keno resultater no http://nordicslots.pw/aldersgrense-spill-norge/152 - aldersgrense spill norge http://nordic-slots.pw/slot-airport-road/1402 - slot airport road Telefon, : 78470500 Telefax, : 78473627 Mobil, : 91330418 Spill 3d pool Spill dette spillet Virkelighetsnrt biljardspill for alle biljardentusiaster Flere spill. http://nordicslots.pw/mr-green-casino-wiki/841 - mr green casino wiki http://nordic-slots.pw/eu-casino-no-deposit/1860 - eu casino no deposit Vinn spill og en unik handkontroller 12022015 kl10:41 i BondeLAN I sammenheng med at det snart nrmer seg BondeLAN, sa bruker jeg bloggen min pa a. http://nordic-slots.pw/bet365-casino-review/658 - bet365 casino review http://nordicslots.pw/casino-online-2015/2501 - casino online 2015 Spilleautomater er de mest populre spillene casino pa nett har av gaming Spilleautomater, videoslots, tradisjonelle casinospill All Rights Reserved. http://nordicslots.pw/slot-battlestar-galactica/4070 - slot battlestar galactica http://nordic-slots.pw/jackpot-slots-unlimited-coins/3985 - jackpot slots unlimited coins Brede og hoye eskerlpasset flate produkter Passer spesielt til hoye og flate produkter Forsterket lukking, fullstendig overlappende klaffer pa over-. http://nordic-slots.pw/gratis-bonuser-casino/264 - gratis bonuser casino XC-Skiing News Biathlon News About Bjrn Ferry - Knde mig som hulken Svensk gulltorke pa spill Sverige har ventet i 26 ar I Falun fredag kan. Her kan du provespille Jackpotatis Ingen registrering eller nedlasting er nodvendig Vil du spille for ekte penger finner du eksklusive bonuser. http://nordic-slots.pw/casino-altanera/509 - casino altanera http://nordic-slots.pw/slots-bonus-games-free-online/156 - slots bonus games free online http://nordicslots.pw/roulette-bord-til-salgs/2040 - roulette bord til salgs http://nordic-slots.pw/casino-egersund/108 - casino Egersund http://nordicslots.pw/casino-red7/2377 - casino red7 Spill Solitaire Cards pa FunnyGamesno Spill kabal Sett kortene i riktig rekkefolge fra Ess til Konge. http://nordic-slots.pw/casino-slot-online-holiday-palace/602 - casino slot online holiday palace http://nordicslots.pw/spilleautomater-kopervik/1043 - spilleautomater Kopervik Skal du reise til Las Vegas? http://nordicslots.pw/golden-pyramid-spilleautomat/1936 - Golden Pyramid Spilleautomat http://nordic-slots.pw/choy-sun-doa-slot-youtube/204 - choy sun doa slot youtube SIGN UP FOR OUR MONTHLY NEWSLETTER Your Name required best legit online casinosots online casino best bonuses online casino monte.

XavierNum
sobota, 4 lutego 2017, 20:36

honest web site http://beegvideoz.com

ellenItani
wtorek, 17 stycznia 2017, 09:11

cacingancau