MON o integracji Rosomaka z ppk Spike

22 maja 2018, 14:37
MON o integracji Rosomaka z ppk Spike

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że trwają negocjacje w sprawie doposażenia transporterów Rosomak z wieżami Hitfist-30 w wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike. Resort nie określa, kiedy planowane jest podpisanie umowy.

Po publikacji artykułu Defence24.pl dotyczącego planów resortu obrony na 2018 rok, zawierającego informację o opóźnieniu postępowania dotyczącego doposażenia istniejących KTO Rosomak z wieżami Hitfist-30 w wyrzutnie ppk Spike Oddział Mediów MON skontaktował się z Redakcją w celu uściślenia informacji. Poinformował, że obecnie postępowanie jest na etapie negocjacji z Wykonawcą: „Postępowanie dotyczące doposażenia KTO Rosomak z systemem wieżowym Hitfist-30 w wyrzutnię ppk Spike jest na etapie negocjacji z wykonawcą".

Resort nie określa natomiast jaki będzie termin zawarcia umowy, gdyż jest to zależne od przebiegu negocjacji. Z wcześniejszego oświadczenia MON wynikało natomiast, że podpisania umowy nie planuje się w 2018 roku.

Postępowanie w celu integracji wyrzutni Spike na istniejących KTO Rosomak z wieżami Hitfist-30 ma na celu zapewnienie zdolności obrony przeciwpancernej dla pięciu batalionów uzbrojonych obecnie w te transportery, wchodzących w skład 17 i 12 Brygady Zmechanizowanej. Pierwotnie przy zakupie Rosomaka planowano wyrzutnie Spike od razu zintegrować z wieżą Hitfist, ale z tego zamiaru na kilka lat z różnych powodów zrezygnowano. MON planuje jednak dozbrojenie posiadanych transporterów w wyrzutnie ppk co najmniej od 2015 roku. Jeszcze w lipcu 2017 resort zakładał zawarcie umowy w ub. r., co jednak nie nastąpiło do chwili obecnej.

Dziś obrona przeciwpancerna batalionów KTO Rosomak zapewniana jest przez nieliczne, przenośne wyrzutnie Spike-LR. Niezależnie od przygotowań do dozbrojenia istniejących transporterów, trwają realizowane przez Hutę Stalowa Wola i WB Electronics prace nad budową wieży bezzałogowej ZSSW-30, uzbrojonej w armatę 30 mm Bushmaster II (z możliwością konwersji do kalibru 40 mm) oraz w wyrzutnie ppk Spike. Produkcja tych wież, przeznaczonych dla nowo dostarczanych Rosomaków, jak i w dalszej przyszłości dla BWP Borsuk, powinna się rozpocząć w 2019 roku.

MSPO
MSPO
KomentarzeLiczba komentarzy: 0