Reklama
Reklama

Leonardo: prototyp wieży Rosomaka z ppk Spike może powstać w ciągu roku [Defence24 TV]

28 czerwca 2018, 13:05

Dostawy pierwszych dwóch prototypów [wież Hitfist-P z pociskami Spike –przyp.red] zaplanowano w ciągu jednego roku, a następnie wdrożony zostanie intensywny reżim produkcyjny – powiedział Defence24 TV podczas targów Eurosatory 2018 Massimo Gualco, szef działu marketingu i sprzedaży systemów obronnych koncernu Leonardo. Jak wyjaśnił, firma oczekuje jedynie na rozpoczęcie negocjacji z polskim MON.

Jesteśmy w pełni gotowi do rozpoczęcia negocjacji technicznie chętni i przygotowani do dostarczenia naszego produktu tak szybko, jak to możliwe i do wdrożenia 100% polonizacji dla wież obecnie używanych w Polsce. […] Funkcja przeciwpancerna jest  już wdrożona na wieżach włoskich więc będziemy mieć tu do czynienia z szybką dostępnością, która bardzo istotnie zwiększymy zdolności wojska polskiego. Dostawy pierwszych dwóch prototypów zaplanowano w ciągu jednego roku a następnie wdrożony zostanie intensywny reżim produkcyjny więc w krótkim czasie 300 wież otrzyma zdolności odpalania ppk Spike.

Massimo Gualco, szef marketingu i sprzedaży
działu systemów obronnych koncernu Leonardo

Zadanie integracji na polskich wieżach KTO Rosomak pocisków Spike jest tym łatwiejsze, że 36 włoskich kołowych bojowych wozów piechoty Freccia posiada takie możliwości. Są one wyposażone w Hitfist Plus z dwoma wyrzutniami ppk Spike LR2 umieszczonymi na bokach tylnej części wieży od 2009 roku. Podobny wariant był prezentowany już kilkakrotnie na targach MSPO w Kielcach. Od zakończenia testów prototypów wież Hitifst-30P z pociskami Spike do rozpoczęcia seryjnej modernizacji nie powinno więc upłynąć wiele czasu. Jest to rozwiązanie które skokowo zwiększy możliwości przeciwpancerne polskich sił zbrojnych.

Kolejne rozwiązanie przeciwpancerne jakie prezentowała włoska firma podczas Eurosatory 2018 to kołowy niszczyciel czołgów Centauro II który już niebawem wejdzie na uzbrojenie włoskich sił zbrojnych. jak mówił Defence24 TV Massimo Gualco Leonardo oczekuje w najbliższym czasie zawarcia umowy dotyczącej produkcji pierwszej partii przedseryjnej.

Zobacz też: Raport specjalny Defence24.pl z targów Eurosatory 2018

MSPO
MSPO
KomentarzeLiczba komentarzy: 0