Lądowanie drona X-47B na lotniskowcu zakończone niepowodzeniem

17 lipca 2013, 22:30
Lądowanie drona X-47B na lotniskowcu zakończone niepowodzeniem

Tym razem próba nie powiodła się; prototyp bezzałogowego samolotu X-47B UCAS (Unmanned Combat Air System) firmy Northrop Grumman podchodząc 15 lipca br. do lądowania na lotniskowcu USS „George Bush” z powodu awarii musiał zawrócić na zapasowe lotnisko.


Oficjalnie poinformowano, że podczas podejścia wykryto „drobne usterki w urządzeniach pomiarowych”. Nieoficjalnie - istniało niebezpieczeństwo, że samolot rozbije się na pokładzie lotniczym lotniskowca.

Więcej: Dron X-47B wylądował na lotniskowcu. Nowy rozdział ery bezzałogowców

Samolot bezzałogowy z oznaczeniem kodowym „Salty Dog 501” standardowo wystartował z bazy lotnictwa morskiego w Patuxent River. Po wykryciu uszkodzenia dron automatycznie powrócił do bazy. Jak dotąd nie określono przyczyn niepowodzenia, lecz dodatkowych prób lądownia nie podjęto. W najbliższym czasie nie przewiduje się również dalszych testów z lotniskowcem, który powrócił do bazy.

Pierwsze testy z lądowaniem X-47B na lotniskowcu USS „George Bush” odbyły 10 lipca br. i zostały uznane za sukces. W rzeczywistości programu badań przewidywał wykonanie trzech lądowań na pokładzie lotniskowca natomiast wykonano tylko dwa.Podczas trzeciej próby w drugim prototypie X-47Bzepsuł się jeden z trzech komputerównawigacyjnych. Dlatego dron musiał lądować na lotnisku rezerwowym na wyspieWallops.

Więcej: Kolejna bariera złamana. Bezzałogowiec X-47B wystartował z amerykańskiego lotniskowca

W sumie nacztery lądowania X-47B na lotniskowcu tylko dwa były udane, co i tak oczywiście zostało przez Amerykanów uznane za sukces.

(MD)

 
MSPO
MSPO
KomentarzeLiczba komentarzy: 0