Reklama

Krystowski: Wojsko Polskie może mieć wpływ na kształt nowego śmigłowca szturmowego [SKANER Defence24]

27 września 2018, 09:36

"Jeśli polskie Ministerstwo Obrony włączyłoby się do tego projektu, a wymagane jest porozumienie międzyrządowe w tej sprawie, to Wojsko Polskie miałoby istotny wpływ na kształt tego śmigłowca bo mogłoby wnieść swoje oczekiwania" - mówi w Skanerze Defence24 o programie śmigłowca szturmowego AW249 Krzysztof Krystowski, Wiceprezes Leonardo Helicopters. 

Krzysztof Krystowski wypowiedział się w programie Skaner Defence24 na temat rozwoju nowego śmigłowca szturmowego AW249 i ofercie Leonardo Helicopters dla Polski w zakresie możliwości dołączenia do tego przedsięwzięcia przemysłowego. 

Wejście Polskiej Grupy Zbrojeniowej na wstępnym etapie daje szanse uczestnictwa nie tylko w wytwarzaniu wyrobu ale też w zakresie wpływu na jego kształt. Co więcej jeśli polskie Ministerstwo Obrony włączyłoby się do tego projektu, a wymagane jest porozumienie międzyrządowe w tej sprawie, to polskie wojsko miałoby istotny wpływ na kształt tego śmigłowca bo mogłoby wnieść swoje oczekiwania. Wydaje nam się na podstawie naszych własnych ocen, że te wymagania polskiego wojska nie różnią się istotnie od wymagań włoskich. Przypomnę, że AW249, który ma być następcą A129 Mangusta ma być sporo większym śmigłowcem, a więc wiropłatem ciężej uzbrojonym, a wiemy, że takie są wymagania strony polskiej. To typowa sytuacja win-win, gdzie i wojsko może być zadowolone z bardzo nowoczesnego produktu ale przede wszystkim przemysł polski może zostać zaangażowany w tego typu przedsięwzięcie.

Krzysztof Krystowski, Wiceprezes Leonardo Helicopters

Rozmowa dotyczyła także maszyny AW101 oferowanej Marynarce Wojennej RP w postępowaniu na śmigłowce do zwalczania okrętów podwodnych. 

AW101 właściwie od początku powstawał jako śmigłowiec morski, od wielu lat posiada do wersję zwalczania okrętów podwodnych, która jest wykorzystywana przez wiele marynarek świata na czele z Królewską Marynarką Wojenną Wielkiej Brytanii. Jest to śmigłowiec wielokrotnie już sprawdzony w warunkach morskich i misjach takich jakie są wymagane przez Marynarkę Wojenną RP.

Krzysztof Krystowski, Wiceprezes Leonardo Helicopters

Krzysztof Krystowski wymienił podstawowe zalety tej platformy, do których zaliczają się trzy silniki, duże rozmiary, udźwig i zasięg śmigłowca. 

AW101 jest śmigłowcem, który posiada trzy siniki, co niesamowicie zwiększa bezpieczeństwo lotu oraz jego możliwości w zakresie udźwigu. Także posiadając trzy siniki z powodzeniem może latać tylko na dwóch i to nie jest lot uważany za lot w wersji awaryjnej. [...] Co to daje? Ten śmigłowiec ma ogromny zasięg, a mówimy przecież o maszynach, które mają zastąpić operujące z lądu Mi-14. Zasięg jest więc niezwykle ważny nie tylko w zakresie, że śmigłowiec ma jak najdalej dolecieć. Misje zwalczania okrętów podwodnych polegają na wielokrotnym zawisie, wyszukiwaniu jednostek przeciwnika za pomocą sonaru czy sonoboi, a to zużywa dużo paliwa. 

Krzysztof Krystowski, Wiceprezes Leonardo Helicopters

 

MSPO
MSPO
KomentarzeLiczba komentarzy: 0