20 tys. ton trotylu dostarczone do USA

7 września 2019, 14:21
20 tys. ton trotylu dostarczone do USA
Fot. Nitro-Chem

Ponad 20 tys. ton polskiego trotylu zakupią Stany Zjednoczone do końca 2022 roku. Materiały wybuchowe o wartości około 100 mln dolarów zostaną przeznaczone do produkcji uzbrojenia amerykańskich samolotów wojskowych.

Współpraca amerykańsko-polska w ramach specjalnego programu bombowego sił powietrznych Stanów Zjednoczonych trwa od trzech lat. Dotychczasowe efekty wspólnych działań oraz plany rozwojowe przedstawiono na konferencji prasowej w czasie targów MSPO, udział w niej wzięła ambasador USA w Polsce.

Podczas konferencji prezes Zakładów Chemicznych „NITRO-CHEM” odebrał specjalne podziękowania od Ambasady za dotychczasową współpracę ze stroną amerykańską oraz zaangażowanie na rzecz rozwoju obronności.

Ta współpraca to świetny przykład tego, jak polskie i amerykańskie firmy współpracują. Ta współpraca niezbędna jest obu krajom. Serdecznie gratuluję czterem zaangażowanym firmom.

Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce

 

Od 2017 roku do Stanów Zjednoczonych trafiło blisko 20 tys. ton produkowanego w Polsce trotylu. Dzięki temu powstało kilkadziesiąt tysięcy bomb lotniczych. – W 2019 roku sukcesem zakończył się dotychczasowy dwuletni kontrakt na dostawę bomb MK 84 dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Kluczowy wkład mieli polscy partnerzy. Chcemy kontynuować współpracę i do końca 2022 roku zamówimy kolejnych 20 tys. ton materiałów wybuchowych – zapewnia David Dunavin z General Dynamics Ordnance and Tactical Systems, lidera w dostawie uzbrojenia dla armii amerykańskiej.

Trotyl, którym wypełnione są pociski amerykańskiej armii, powstaje w Bydgoszczy, w należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej Zakładach Chemicznych „NITRO-CHEM”.

Jesteśmy jedynym producentem TNT na świecie certyfikowanym do użycia przez amerykańskie wojsko. Dotychczasowy obrót z amerykańskimi partnerami przekroczył wartość 100 mln dolarów. Kolejne zamówienia zapewne podwoją tę kwotę.

Krzysztof Kozłowski, prezes „NITRO-CHEMU”

Materiały wybuchowe z Bydgoszczy przewożone są transportem kolejowym do portu w Gdańsku. Na początku współpracy do Stanów Zjednoczonych wypływały dwa statki z polskim trotylem rocznie. Obecnie ta liczba zwiększyła się kilkukrotnie. Wszystkie transporty z Bydgoszczy, organizowane i koordynowane przez amerykańską firmę Paramount Enterprises International oraz polską – Pol-Mare, dotarły do Oklahomy bezpiecznie i na czas.

MSPO
MSPO
KomentarzeLiczba komentarzy: 0